Üniversitelerde ABD Modeli

SETA Eğitim Direktörü Bekir Gür, TGRT Haber kanalında üniversitelerin kendi öğrencilerini seçmesi tartışmalarına dair değerlendirmelerde bulundu.

TGRT Haber kanalında yayınlanan Günün İçinden programına konuk olan SETA Eğitim Direktörü Bekir Gür, son günlerde yeniden tartışma konusu olan “üniversitelerin öğrencilerinin merkezi bir sınavla belirlenmesi yerine, kendilerince seçilmesine” dair değerlendirmelerde bulundu.

Türkiye’deki mevcut sistemin ABD’dekinden de iyi bir sistem olduğuna değinen Gür, “Türkiye’nin farklı yerlerinden, farklı kesimlerinden öğrenciler rahatlıkla ulaşabilecekleri merkezi bir sisteme başvuruyorlar ve bu sistem üzerinden eğer başarılılarsa çok iyi üniversitelere yerleşebiliyorlar. Aynı şeyi ABD için söyleyemiyoruz. Sistemin ne kadar eşitlikçi olduğu tartışılıyor. Hatta birkaç üniversite bir araya gelerek merkezi bir sistemle yerleştirme yapıyorlar. İngiltere’de de UCAS isimli merkezi bir sistemle yerleştirme yapılıyor.” görüşlerine yer verdi.

Bu noktada sorulması gereken doğru sorunun “Öğrenci yerleştirme için doğru mekanizmalar nelerdir?” sorusu olması gerektiğine dikkat çeken Gür, sistemin daha ekonomik, daha verimli olması ve daha iyi ölçme değerlendirme yapılması gibi kriterlere bakılması gerektiğini kaydetti.

Mevcut sistemin sorunlarının giderilebilmesi için sınav sisteminde birtakım iyileştirmeler yapılabileceğine de dikkat çeken Gür, sistemin genel, merkeziyetçi yapısı ile ilgili ciddi bir problem olduğunu ve bu yönde de toplumsal bir talep olduğunu düşündüğünü belirterek, “Bazı üniversiteler kendi öğrencilerini seçmek istiyorlar ama bunun genel olarak toplumda bir yansıması bulunduğunu düşünmüyorum.” değerlendirmesinde bulundu.

Etiketler: