SETA > Video |

Twitter'a Erişim Neden Engellendi?

SETA İstanbul Medya ve İletişim Araştırmaları Direktörü Fahrettin Altun, Twitter hakkındaki koruma tebdiri kararı sürecinde asıl sorumlunun hukuki talepleri dikkate almayan Twitter olduğunu vurguladı.

TRT TÜRK ekranlarında yayınlanan Manşetten programına konuk olan SETA İstanbul Medya ve İletişim Araştırmaları Direktörü Fahrettin Altun Anayasa Mahkemesi’nin Anayasa'nın 26. maddesinde güvence altına alınan ifade özgürlüğünün ihlal edildiğine hükmederek Twitter hakkındaki koruma tebdiri kararının durdurmasına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

“Twitter yasağı dediğimiz şey benim kişisel olarak arzulayacağım, benimseyeceğim, sevineceğim bir şey değil, her şeyden önce bir sosyal medya kullanıcısı olarak benimseyeceğim bir şey değil. Fakat biz sevmediğimiz, olumsuz gördüğümüz bir meseleyle karşılaştığımızda öncelikle bu meselenin kaynağına gerçekten dönüp bakmak durumundayız, eğer derdimiz orada bağcıyı dövmek değil de üzüm yemekse.” diyen Altun, sorulması gerekenin Twitter yasağının neden ortaya çıktığı ve bunun sorumlusunun kim olduğunun sorulması gerektiğini belirtti.

“Tartışma hukuki bir takım engellerin bir takım skandalların ortaya çıkmasıyla başladı. Özel yaşam hakkına müdahale edilmesi meselesinde Türkiye mahkemelerinin aldığı kararlar tanımayan, dikkate almayan bir Twitter şirketinin ortaya koyduğu duyarsız tutum karşısında böyle bir durum ortaya çıktı.” şeklinde konuşan Altun, yaşanan bu süreçte asıl sorumlunun hukuki talepleri dikkate almayan Twitter olduğunu vurguladı.