SETA > Haber |
Türkiye'nin İstediği Sıçramayı Yapabilmesi Hayal Değil

Türkiye'nin İstediği Sıçramayı Yapabilmesi Hayal Değil

AK Parti'nin, kazandığı zaferi Türkiye'nin zaferi yapmak için önümüzdeki dönemde reformları uygulamaktan başka çaresi yok.

SETA Ekonomi Araştırmacısı Hatice Karahan, milletvekili genel seçiminden güçlü siyasi istikrar çıkmasının, kısa vadede özellikle güveni yeniden onarıcı bir ortam oluşturacağını vurguladı.

Bunun etkilerinin de zaten piyasalarda ilk günden görüldüğünü belirten Karahan, bundan sonra orta ve uzun vadede daha etkili yansımaları görebilmek için ekonomi yönetiminin nasıl şekilleneceğinin, bu ekonomi yönetiminin nasıl politikalar ve stratejiler uygulayacağının önemli olacağını anlattı.

Karahan, son dönemde bir yanda iç belirsizlikler diğer yanda dış belirsizlikler olduğuna işaret ederek, şöyle konuştu: "İç belirsizliklerin bir ayağı siyasi belirsizliklerdi. O şu anda tamamen ortadan kalktı. Hızlı şekilde hükümetin kurulacağını görüyoruz. Bu, çok önemli bir ayak. Onu sağlamlaştırdık. Tabii bir yandan terör ve güvenlik kısmındaki riskleri de ortadan kaldırmamız önemli olacak. Fakat dış dünyadaki riskler hala geçerli. Amerikan Merkez Bankası (Fed) süreci başta olmak üzere küresel ekonomideki riskler devam edecek. Dünya ekonomisi yeni bir normal yaşıyor, bunun bilincinde olmamız şart. O yüzden önümüzdeki dönem istikrar ortamında ivme kazanarak devam edebilmemiz için dış risklere maruz kalmayacak şekilde kırılganlıklarımızı da onarmamız gerekecek."

Karahan, AK Parti'nin zaten her zaman pragmatik bir hükümet modeli sergilediğini ve reformlara önem vererek bugünlere geldiğini belirterek, şunları kaydetti: "AK Parti'nin, kazandığı zaferi Türkiye'nin zaferi yapmak için önümüzdeki dönemde bu reformları uygulamaktan başka çaresi yok. Bunun bilincinde. Zaten seçimler öncesinde bunun belirtileri vardı. Bir dönüşüm paketi hazırlanmıştı. Şimdi bu sağlanan istikrarla o dönüşümün hayata geçirilmesi önemli bir hamle olacak. Bu açıdan, güçlü bir ekip ve vizyonla bu sağlandığı takdirde, Türkiye'nin istediği sıçramayı yapabilmesi hayal değil. Tabii bu, dünyanın yeni normali çerçevesinde olacak."

[Anadolu Ajansı, 5 Kasım 2015]