Türkiye’nin IŞİD Politikası Değişir mi?

SETA analisti Mehmet Özkan, IŞİD'in elindeki 49 konsolosluk mensubunun kurtarılması sonrası Türkiye'nin IŞİD'e yönelik politikasının değişmeyeceği ancak Türkiye'nin sahip olduğunu politikasını daha net ve sesli bir şekilde dillendireceği değerlendirmesinde bulundu.

NTV ekranlarında yayınlanan Bugün Yarın programında, IŞİD’in elindeki Türkiye’nin Musul Konsolosluğu mensubu 49 rehinenin MİT’in gerçekleştirdiği operasyonla kurtarılmasını değerlendiren SETA Dış Politika Araştırmacısı Mehmet Özkan, operasyonun Türkiye’nin hanesine yazılmış çok büyük bir başarı olduğunu ve problemin kan dökülmeden çözülmesinin önemli olduğunu belirtti.

Değerlendirmesinde, rehinelerin kurtarılmasının ardından Türkiye’nin IŞİD’e yönelik tavrında bir değişim yaşanıp yaşanmayacağına ilişkin konuşan Özkan, Türkiye’nin IŞİD’i Irak’taki ve Suriye’deki siyasi sorunların bir çıktısı olarak gördüğünün altını çizerek, “Suriye’deki iç savaşa ve Irak’taki merkezi hükûmetin kapsayıcılık sorununa çözüm bulmazsanız zaten IŞİD sorununu çözmeniz mümkün değil.” yorumunda bulundu. Özkan konuşmasını, “Kısa vadede oradaki askeri varlığı yok etseniz bile yarın başka bir isimle başka bir örgütün çıkma ihtimali yüksek. Dolayısıyla Türkiye’nin şu andan itibaren temel bir politika değişikliğinden öte, artık sahip olduğunu politikasını daha net ve sesli bir şekilde dillendireceği kanaatindeyim.” sözleriyle sürdürdü. 

Etiketler: