Türkiye ile Almanya’yı Rusya Baskısı Yakınlaştırdı

Burhanettin Duran, Türkiye ile Almanya arasında Rusya’nın baskısı altında olmanın getirdiği bir yakınlaşma olduğuna işaret etti.

SETA Genel Koordinatörü Burhanettin Duran, TRT 1 ekranlarında yayınlanan Enine Boyuna programında, Türkiye-Avrupa Birliği ilişkileri, mülteci sorunu ve Suriye iç savaşı üzerine değerlendirmelerde bulundu.

Duran, mülteci meselesindeki ve Suriye iç savaşındaki çıkmazın Avrupa Birliği ve Amerika’nın “Arap isyanlarının getirmiş olduğu demokratikleşme dalgasını yönetememesiyle yakından alakalı” olduğunu belirtti.

Yaşananların, Batı’nın Suriye savaşına gösterdiği ilgisizliğin sonucu olduğunu vurgulayan Duran, “Suriye savaşına gösterilen ilgisizlik ve bunun sonuçlarının kendilerine ulaşmayacağı gibi bir umarsızlık ilk önce yabancı savaşçılar olarak geldi; terör olarak geldi, daha sonra da mülteciler kapılarına dayandı.” dedi.

Duran, temel meselenin Avrupa’nın kapsamlı ve nitelikli bir mülteci politikası bulunmamasından kaynaklandığına dikkat çekti ve Suriye kaosunun Avrupa içerisinde de ciddi bir kriz meydana getirdiğini, toplumun aşırı sağ partilere yöneldiğini belirterek, “Aşırı sağın ve İslam karşıtlığının yükselmesi, merkez partilerin siyasetlerinin bile aşırı sağın kontrolüne girmesi Avrupa değerleri anlamında bir krizdir.” dedi.

Duran değerlendirmesinin devamında, Türkiye ile Almanya arasında Rusya’nın baskısı altında olmanın getirdiği bir yakınlaşma olduğuna işaret etti.

Etiketler: