Türkiye Filistin’e İnsani Desteğini Sürdürüyor

SETA analisti Mehmet Özkan, Türkiye'nin Filistin'e özellikle insani boyutta destek verdiğini ancak asıl isteğinin İsrail ile Filistin arasında kalıcı ateşkes sağlanması ve mümkünse Gazze ablukanın kaldırılması olduğuna dikkat çekti.

TRT Haber ekranlarında, İsrail’in süren Gazze saldırılarına ilişkin değerlendirmelerde bulunan SETA Dış Politika Araştırmacısı Mehmet Özkan, bölgede kalıcı bir çözüm olamadığını ancak Türkiye’nin bu süreçte yapıcı bir rol oynamaya ve yaraları sarmaya çalıştığını belirterek, “Türkiye biraz olayın dışında kaldı. İsrail ve Batı, Türkiye’yi ateşkes görüşmelerine dâhil etmek istemedi. Dolayısıyla Türkiye gerektiği yerde devreye girmeye çalışan, özellikle insani boyutta, AFAD’ın, Kızılay’ın yardımı anlamında bazı destekler vermeye çalıştı. Bu süreç devam ediyor. Ama Türkiye’nin asıl istediği kalıcı ateşkes sağlanması ve mümkünse ablukanın kaldırılması. Zaten Türkiye’nin yıllardır savunduğu bu.” değerlendirmesinde bulundu.

Konuşmasının devamında, Amerika’nın Gazze’ye sessiz kalması konusunda da yorumlar getiren Özkan, konuşmasını “Bu süreçte Batı’dan başka bir şey beklenmezdi. İsrail meselesi olunca Batı, İsrail sorununu tartışmak istemiyor. Amerika’nın pozisyonu son derece net, İsrail’in yüzde yüz yanında.” sözleriyle sürdürdü. 

Etiketler: