Türkiye Bölgede İşbirliği Eksenli Senaryoları Zorlamalı

Kemal İnat, bölgenin geleceğini Türkiye, Suudi Arabistan ve İran'ın karşı karşıya geldiği; farklı uçlarda oldukları senaryolar üzerinden okumanın bölgeye hayır getirmeyeceğinin altını çizerek Türkiye'nin işbirliği eksenli senaryoları zorlaması gerektiğini vurguladı.

TRT Haber ekranlarında yayınlanan Ayrıntı programına konuk olan SETA Dış Politika Araştırmacısı Kemal İnat, İran’ın önümüzdeki dönemde bölge politikasında nasıl bir aktör olarak devrede olacağını yorumladı. Değerlendirmesinde İran’ın P5+1 ülkeleriyle nükleer anlaşma sonrası bölgede etkinliğinin artacağına yönelik iddiaları sorguladığını ifade eden İnat, İran’ın varılan uzlaşının meyvelerini henüz almadığının altını çizdi.

İnat, geçmiş dönemlerde İran’ın bölgede yalnızca Lübnan-Hizbullah ekseni üzerinden bir angajmanı söz konusuyken; şimdi Irak, Suriye, Lübnan, Yemen gibi pek çok ülkede kendi politikalarını savunmak zorunda hissetmesinin İran’ı, bölgede parçalamış durumda bıraktığını ve bu durumun İran’ın -şu anda başındaki en büyük problem olan- ekonomik sorununu arttırdığı tespitinde bulundu. Nükleer anlaşmanın meyvelerini henüz almaması ve yaşadığı ekonomik sorun nedeniyle İran’ın bölgede etki alanını genişletme şansının olmadığına işaret etti.

Değerlendirmesinin devamında, Türkiye’nin kendi çıkarlarını merkeze alarak farklı aktörlerle işbirliği yapması gerektiğine dikkat çeken İnat, bölgenin geleceğini Türkiye, Suudi Arabistan ve İran’ın karşı karşıya geldiği; farklı uçlarda oldukları senaryolar üzerinden okumanın bölgeye hayır getirmeyeceğinin altını çizerek Türkiye’nin işbirliği eksenli senaryoları zorlaması gerektiğini vurguladı.

Etiketler: