SETA > Kitap |
Türk Dış Politikası Yıllığı 2017

Türk Dış Politikası Yıllığı 2017

2009 yılında yayın hayatına başlayan Türk Dış Politikası Yıllığı, bu eser ile birlikte dokuzuncu kitabına ulaştı.

Paylaş
Dosyayı İndir

Türk Dış Politikası Yıllığı yayın hayatına başladığı 2009’dan beri küresel ve bölgesel gelişmeler ışığında Türk dış politikasının nabzını tutuyor.

2017’de Türk dış politikasındaki gelişmelerin ele alındığı bu kitapta on altı makale ile birlikte bu yılla sınırlı kalmayan beş bağımsız makale yer alıyor. Birinci bölüm Burhanettin Duran’ın “15 Temmuz Darbe Girişiminin Türkiye’nin İç ve Dış Siyasetine Etkisi” başlıklı çalışması ile başlıyor. “Türk-Rus İlişkilerinde İkinci Bahar Kalıcı mı?” başlıklı makalesiyle Nurşin Ateşoğlu Güney Türkiye ve Rusya arasındaki yakınlaşmanın muhtemel geleceğini analiz etti. Tuncay Kardaş “Trump Dönemi Türkiye-ABD Krizinin Analizi” isimli çalışması ile yeni ABD Başkanı Trump’la birlikte derinleşen iki ülke ilişkilerini ele aldı. Hakkı Uygur Ankara-Tahran ilişkilerini analiz ettiği “Arap Baharı Sonrası Bölgesel Gelişmeler Işığında Türk-İran İlişkileri” isimli makalesinde ilişkilerin seyrine odaklandı. Çağatay Özdemir ve Neslihan Saydam’ın kaleme aldığı “Türkiye-ABD İlişkilerinde Washington’daki Türk Lobisinin Rolü” başlıklı makalesinde ise iki ülke ilişkilerini belirlemede “Türk lobisi”nin etkisini değerlendirdi.

2017’de muhtelif alanlarda yaşanan dış politika gelişmeleri ise ikinci bölümde analiz edildi. Türkiye’nin Ortadoğu politikalarını Kemal İnat, Mustafa Caner, Recep Tayyip Gürler, Ahmet Arda Şensoy, Talha İsmail Duman, İsmail Numan Telci, İsmail Akdoğan ve Haydar Oruç inceledi. Türkiye’nin ABD ve AB politikalarını sırasıyla Kılıç Buğra Kanat ve Filiz Cicioğlu, Rusya ve Kafkasya politikasını da Özgür Tüfekçi kaleme aldı. Aynı şekilde Türkiye’nin Kıbrıs politikasını Enes Bayraklı ve Hacı Mehmet Boyraz, Balkanlar politikasını Mehmet Uğur Ekinci ve Dilek Kütük, Afrika politikasını Abdurrahim Sıradağ, Orta Asya ve Pakistan politikasını Tamer Kaşıkçı, Asya Pasifik politikasını Muhammet Hamza Uçar ve Latin Amerika politikasını da Mustafa Yetim yazdı. Sadık Ünay ve Şerif Dilek ise Türk dış politikasının ekonomi politiğini ele aldı.

Çalışmayı incelemek için burayı tıklayın.

 

Türk Dış Politikası Yıllığı Banner

 .