SETA > Kitap |
Türk Dış Politikası Yıllığı 2016

Türk Dış Politikası Yıllığı 2016

2009 yılında yayın hayatına başlayan Türk Dış Politikası Yıllığı, bu eser ile birlikte sekizinci kitabına ulaştı.

Paylaş
Dosyayı İndir

2009 yılında yayın hayatına başlayan Türk Dış Politikası Yıllığı, bu eser ile birlikte sekizinci kitabına ulaşmış bulunmaktadır. Şimdiden kendi alanında bir klasik haline gelen bu seri ile özellikle Türk dış politikası ile ilgilenen araştırmacılar için kalıcı bir başvuru kaynağının ortaya çıkarılması amaçlanmıştır.

Türk Dış Politikası Yıllığı bu sayıda 2016 yılı gelişmelerinin ele alındığı on altı makale ile dört bağımsız makaleden oluşmaktadır. Birinci bölümde Suriye krizine ilişkin Türkiye’nin pozisyonu ve manevraları ile 15 Temmuz başarısız darbe girişimi bağlamında Batı’nın Türkiye’ye yaklaşımı ve politikalarına dair bağımsız makaleler yer almaktadır. Ufuk Ulutaş ve Burhanettin Duran’ın “Türkiye’nin DEAŞ’la Mücadelesinin Kritik Dönemeci: Fırat Kalkanı Harekatı” başlıklı makalesiyle başlayan bu bölümde sırasıyla Ömer Yılmaz’ın “Batı’nın Türkiye Politikaları: Terör ve Batı”, Ramazan Erdağ’ın “Türkiye’de Darbeler ve Batı’nın Yaklaşımı” ve İsmail Ediz’in “Reel Politik ve Oryantalizm Sarmalında Batı’nın Türkiye Algısı” isimli makaleleri bulunmaktadır.

Türk dış politikasının değişik alanlarına ilişkin 2016 yılında yaşanan gelişmelerin ele alındığı ikinci bölümde Türkiye’nin Ortadoğu ülkelerine yönelik politikaları Kemal İnat, Mustafa Caner, Recep Tayyip Gürler, Zana Baykal, Can Acun, İsmail Numan Telci, İsmail Akdoğan, Ahmet Üçağaç ve Haydar Oruç tarafından kaleme alınan altı ayrı makalede analiz edilmiştir. ABD ile ilişkiler Kılıç Buğra Kanat, AB ile ilişkiler Filiz Cicioğlu ve Türkiye’nin 2016 yılındaki Rusya ve Kafkasya politikası da Özgür Tüfekçi tarafından yazılmıştır. Yine Türkiye’nin 2016 yılındaki Kıbrıs politikası Enes Bayraklı ve Hacı Mehmet Boyraz, Balkanlar politikası Mehmet Uğur Ekinci ve Nedim Emin, Afrika politikası Abdurrahim Sıradağ, Orta Asya ve Pakistan politikası Tamer Kaşıkçı, Asya Pasifik politikası Kadir Temiz ve Latin Amerika politikası da Mustafa Yetim tarafından kaleme alınmıştır. Türk dış politikasının ekonomi politiğini ise Sadık Ünay ve Şerif Dilek yazmışlardır.

Çalışmayı incelemek için burayı tıklayın.

 

Türk Dış Politikası Yıllığı Banner

 .