Tekrarlanan Seçimler Siyasal Okumayı Değiştirmedi

SETA Siyaset Araştırmaları Direktörü Hatem Ete, 1 Haziran'da 14 merkezde tekrarlanan seçimlerin siyasal okumayı değiştirecek bir etkiyle sonuçlanmadığını belirtti.

Kanal 24 ekranlarında yayınlanan Siyaset 24 programında, aralarında Yalova ve Ağrı’nın da bulunduğu 14 merkezde 1 Haziran’da tekrarlanan seçimler üzerine değerlendirmelerde bulunan SETA Siyaset Araştırmaları Direktörü Hatem Ete, yapılan seçimlerin siyasal okumayı değiştirecek bir etkisinin bulunmadığını belirtti. AK Parti’nin 30 Mart Yerel Seçimlerine kıyasla Yalova ve Ağrı’da oy oranlarını arttığına değinen Ete, başarısızlığın temel gerekçesinin aday faktörü olduğuna dikkat çekerek, “AK Parti’nin adayları seçim kazandırabilecek adaylar değillerdi. Anket sonuçları bunu gösteriyordu. Yenilenen seçimlerde AK Parti adaylarını değiştirebilirdi ama değiştirmedi ve bunun faturasını ödedi.” şeklinde konuştu.

Konuşmasının devamında, BDP’nin Ağrı’da ciddi bir kimlik siyaseti yürüttüğüne vurguda bulunan Ete, BDP’nin, siyasal haritasının ortasında bir adacık oluşturmamak için Ağrı’ya özellikle yüklendiğine dikkat çekti. 

Etiketler: