Suud İran’ın Sert Yüzünü Uluslararası Sisteme Hatırlatmak İstiyor

Abdullah Yegin: “Suudi Arabistan, çok sert tepki vermesini öngörerek uluslararası sistem içerisinde İran’ın sert yüzünü, uluslararası sisteme hatırlatmayı da düşünmüş oldu.”

TVNET ekranlarında yayınlanan DE FACTO programına konuk olan SETA Dış Politika Araştırmacısı Abdullah Yegin, İran ve Suudi Arabistan arasındaki gerilime ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Yegin, 1979 İran devrimiyle Suudi Arabistan’ın, Amerika’nın müttefiki olma noktasında avantaj sağladığını ancak İran’ın, Irak işgali sonrası oluşan boşluğu doldurması ve Ruhani ile birlikte gülümseyen yüzünü Batı’ya göstermesi üzerine bu avantajın sarsıldığını belirtti.

Suudi Arabistan’ın yaptığı son hamlelerle İran’ı zorlama (hata yapmaya zorlama) operasyonuna girdiğini ifade eden Yegin, konuşmasında şunları ifade etti: “Suudi Arabistan, çok sert tepki vermesini öngörerek uluslararası sistem içerisinde İran’ın sert yüzünü, uluslararası sisteme hatırlatmayı da düşünmüş oldu. Bir anlamda başarılı da oldu çünkü elçiliğine saldırıldı vs. Ama bunun bir iç politika malzemesi olduğunu da belirtmekte fayda var.”

Etiketler: