“Suriyelilerin Vatandaşlığa Geçişi Türkiye İçin Fırsattır”

Prof. Dr. Erdal Tanas Karagöl, Suriyeli sığınmacıların vatandaşlığa alınmasına yönelik çalışmalar konusunda, toplumun iyi aydınlatılması gerektiğini belirtti.

SETA uzmanı Prof. Dr. Erdal Tanas Karagöl, Suriyelilerin vatandaşlığa alınmasının Türkiye için bir fırsat olduğunu belirterek, “Türkiye’nin cazibe merkezi, finans merkezi, yatırım merkezi olma hedeflerinden bahsediyoruz. Bunların hayata geçirilmesi, bu fonksiyonların yerine getirilmesi için bu çok önemli. Türkiye bu sınavı başarıyla yönettiği ve topluma bunu anlattığında, göçle gelenlerin çok önemli katkıları olacağını düşünüyorum.” diye konuştu.

“GÖÇLE GELENLERİN ÇOK ÖNEMLİ KATKILARI OLACAK”

SETA uzmanı Prof. Dr. Karagöl, Suriye krizi 6’ncı yılına girerken 3 milyon Suriyeliyi ağırlayan Türkiye’nin yüklendiği sorumluluğunun da arttığını ifade etti. Bunun nüfus ve adaptasyon açısından kolay olmadığına dikkati çeken Karagöl, Suriyelilerin artık “misafir” statüsü yerine vatandaşlığını konuşma vaktinin geldiğini söyledi.

Karagöl, dünyanın birçok ülkesinde dışarıdan gelen insanlar bulunduğuna ve özellikle batı ülkelerinin ekonomik ve sosyal gelişmesinde göçmenlerin rolünün çok önemli olduğuna işaret ederek, “Ekonomik, sosyal kalkınmanın kaynağı çeşitlilik. Maalesef çeşitliliği unuttuk.” dedi.

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak isteyen Suriyeliler için belli kriterlerin gündeme geleceğini ve aranacak şartlardan birinin de “ekonomik üretime katkı yapmak” olması gerektiğini aktaran Karagöl, “Suriyelilerin vatandaşlığa geçişi, aslında Türkiye için bir fırsattır. Türkiye’nin cazibe merkezi, finans merkezi, yatırım merkezi olma hedeflerinden bahsediyoruz. Bunların hayata geçirilmesi, bu fonksiyonların yerine getirilmesi için bu çok önemli. Türkiye bu sınavı başarıyla yönettiği ve topluma bunu anlattığında, göçle gelenlerin çok önemli katkıları olacağını düşünüyorum. Türkiye’nin bunu yapması lazım.” diye konuştu.

Prof. Dr. Karagöl, Suriyeli sığınmacıların vatandaşlığa alınmasına yönelik çalışmalar konusunda, toplumun iyi aydınlatılması gerektiğini belirtti.

[Anadolu Ajansı, 13 Temmuz 2016]

Etiketler: