Sosyal Medya Demokrasiye Tehdit Midir?

Tüm dünya sosyal medyanın demokrasiye bir tehdit olduğunu tartışıyor. Çünkü sosyal medya hiçbir zaman güvenilir ve doğru bilgi üretemedi. Manipülasyon, asparagas, küfür ve hakaret sosyal medyanın denetimsizliğinde aldı başını gitti.

Sosyal Medya Demokrasiye Tehdit Midir?
Yaygınlaşmaya başladığı zamanlarda Avrupalı safdil liberaller ve romantik solcular sosyal medyayı alternatif haber kaynağı diye kutsamaya başladılar. Tabii bizdeki hayranları da kervana katıldı. Güya sosyal medya vatandaşa haber üretme imkanı veriyormuş, ana akım medyadaki güç ilişkilerinin esiri olmadan haber alışverişi sağlanabiliyormuş.
Şimdi ise tüm dünya sosyal medyanın demokrasiye bir tehdit olduğunu tartışıyor. Çünkü sosyal medya hiçbir zaman güvenilir ve doğru bilgi üretemedi. Manipülasyon, asparagas, küfür ve hakaret sosyal medyanın denetimsizliğinde aldı başını gitti.
Türkiye Gezi Parkı Şiddet Olayları’ndan şerbetli. Sosyal medyanın denetimsizliğinin nasıl bir çöplük doğurabildiğini dünyanın geri kalanına kıyasla erken bir vakitte gördük. Ucu kendilerine dokununca Avrupalıların da aklı başına gelmiş anlaşılan. The Economist dergisi sosyal medyanın demokrasiye bir tehdit olduğunu tartışan bir dosya hazırlamış.
Şaşırdık mı?
Hayır! Tipik bir ikiyüzlülük vakası ile karşı karşı karşıyayız.

Çözüm Eğitimde Pastayı Büyütmek

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, TEOG yerine geçecek olan yeni sistemin ayrıntılarını açıkladı.
Yeni sistemin en büyük avantajı yerleştirme sınavını tüm öğrenciler için bir zorunluluk olmaktan çıkartması.
En nitelikli okulları hedefleyen, bu konuda kendine güvenen öğrenciler yerleştirme sınavına girecekler ve kontenjanı az olan bu okullar için rekabet edecekler. Öğrencilerin büyük bir çoğunluğu ise evlerine yakın okullar arasında tercihte bulunacaklar ve adrese dayalı sistemle yerleştirilecekler.
Türkiye gibi eğitim çağındaki nüfusu fazla ve toplumsal hareketliliğin devam ettiği ülkelerde en zor alalardan birisi eğitimdir. Açıklanan yeni sistemin aksaklıklarını da muhakkak uygulama esnasında göreceğiz. Aksaklıklar düzelir, eksikler giderilir. Önemli olan her alanda olduğu gibi eğitimde de pastayı büyütmektir.
Daha fazla nitelikli okula, öğretmene, farklı okul türlerine ihtiyacımız var. Sistem ne olursa olsun eğitimde de pasta büyümeden milli eğitim meselemizi tam anlamı ile çözemeyiz.
Allah’ın Hükmüne Boyun Eğen Babalar 
Polis memuru Ahmet Alp Taşdemir Diyarbakır’da PKK’ya karşı düzenlenen operasyonda şehit oldu. Şehidimizin imam olan babası İbrahim Taşdemir şehadet haberini ‘Ben Allah’ın hükmüne boyun eğdim.
Evladımızın şehadeti bizi şereflendirdi’ diyerek karşıladı.
Şehit olan evlatlar, evlatlarının şehadetini Allah’ın hükmüne boyun eğerek karşılayan babalar…
Bu ülke paylaşılamaz; hem içeriden hem dışarıdan hak iddia edeni çoktur.
Herkes ülkenin gerçek sahibi olduğunu iddia eder, kimisi ülkeyi ele geçirip batının peşine takmaya çalışır kimisi maceradan maceraya sürüklemeye.
Hepsi boş hayal…
Bu ülke şehit olan evlatların, onları doğuran annelerin ve Allah’ın hükmüne boyun eğen babalarındır!

Cevabı Belli Soru
Almanya’nın Düsseldorf kentinde gösteri düzenleyen terör örgütü yandaşları polisle çatışmış. Acaba Almanya teröristlere kucak açmanın maliyetini anlar mı?

[Takvim, 6 Kasım 2017]

Etiketler: