SETA > Perspektif |
Perspektif Rusya nın Ukrayna ya Saldırısının Almanya ya Yansımaları

Perspektif: Rusya’nın Ukrayna’ya Saldırısının Almanya’ya Yansımaları

Almanya’nın aldığı somut değişiklik kararları nelerdir? Federal hükümetin değişiklik kararları neden önem arz etmektedir? Yeni kararlara yönelik Alman siyasetinin tepkisi ne olmuştur?

Paylaş
Dosyayı İndir

Geride kalan günlerde kamuoyunda oldukça kapsamlı bir şekilde ele alınan Rusya’nın 24 Şubat 2022’de Ukrayna’ya yönelik başlattığı askeri saldırı Alman siyasetinde önemli değişikliklere yol açmıştır. Krizin savaşa evrilmesinden önceki ilk aşamadan itibaren Almanya’daki federal hükümet çekimser bir tavır benimserken özellikle Ukrayna, Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ve NATO üyesi Doğu Avrupa ülkeleri tarafından eleştirilere muhatap olmuştur. Örneğin çatışma bölgesi gerekçesiyle Ukrayna’ya silah gönderilmemesi politikasını benimseyen federal hükümet bu pozisyonunu Rusya’nın 24 Şubat’ta saldırıyı başlatmasıyla birlikte de değiştirmemiştir.

Bu bağlamda Federal Şansölye Yardımcısı Robert Habeck’in (Yeşiller) 24 Şubat Perşembe akşamı katıldığı bir televizyon programında Almanya’nın silah göndermeme ilkesinde değişiklik olmadığını ifade etmesi hatırlatılmalıdır. Habeck’in ayrıca Almanya’nın üçüncü dünya savaşı riski sebebiyle kesinlikle Rusya’ya yönelik bir savaşa girilemeyeceğini vurgulaması da dikkat çekmiştir. Dolayısıyla krizin askeri saldırı ve savaşa...

Çalışmayı incelemek için burayı tıklayın..