Kuzeybatı Kiev'de bulunan Hostomel Havalimanı saldırısının hemen öncesi (Kaynak: https://twitter.com/PSFAERO/status/1496801929862787079 )

Perspektif: Rusya-Ukrayna Krizinin Savaşa Evrilen Süreci, Sahadaki Durum ve Olası Senaryolar

Rusya-Ukrayna krizine dair ilk dönemde tartışılan senaryolar nelerdi? Donbas neden Rusya’nın yaptığı askeri yığınağın hedefi değildi? Donbas kararı neden bir başlangıç olarak görülmelidir? Askeri harekat nasıl başladı, sahadaki son durum nedir ve öne çıkan senaryolar nelerdir?

Rusya’nın Ukrayna savaşına kadar attığı adımlara bakıldığında aslında geniş çaplı bir harekatın yolda olduğu öngörülmekteydi. Müteaddit defalar ifade edildiği gibi Şubat-Mart döneminde başlayan ve Ekim’den itibaren hızlanarak artan Rusya’nın Ukrayna sınırındaki askeri yığınağı yalnızca taviz kopartmak için yapılan bir hamle veya bir blöf değildi. Moskova yönetiminin yaptığı askeri yığınak ve Batı’dan talep ettiği güvenlik garantileri krizi geri dönülmesi zor bir noktaya tırmandırmıştı. Bu öyle bir noktaydı ki ya Moskova yönetiminin talepleri karşılanacak ya da Rusya son çare olarak ifade ettiği askeri güce başvuracaktı. Zira geri adım attığı taktirde oluşacak siyasi maliyet, itibar ve statü kaybı Rusya için katlanılacak savaş maliyetinden yüksek görünmekteydi.

Ekim’den bu yana Ukrayna hududunda artan Rus askeri hareketliği daha yakından incelendiğinde yani Rus ordusunun postürü, yığınağın miktarı ve mahiyetine bakıldığında Moskova’nın siyasi hedeflerinin Kiev yönetiminin kuşatılarak düşürülmesine kadar gidebileceği görünmekteydi. Bununla beraber…

Çalışmayı incelemek için burayı tıklayın.

Etiketler: