SETA > Video |

Reyhanlı'daki Saldırıların Hedefi

SETA Ortadoğu Uzmanı Ufuk Ulutaş, Reyhanlı'daki saldırıların ardından NTV'de saldırıyı ve saldırıyla verilmek istenen mesajları değerlendirdi.

Hatay’ın Reyhanlı ilçesinde gerçekleşen terör saldırılarını NTV televizyonunda yorumlayan SETA Ortadoğu uzmanı Ufuk Ulutaş, saldırıların Suriye içine, bölge ülkelerine ve global aktörlere kuvvetli mesajlar içerdiğini belirtti.

Bu mesajların detaylarını yorumlayan Ulutaş, mesajlardan ilkinin Suriye içindeki tarafsız kalan kesime olduğunu ve “rejiminin hâlâ operasyonel kabiliyeti bulunduğunu” ortaya koymaya amaçladığını ifade etti.

İkinci olarak saldırıyla bölge ülkelerine, “Suriye içindeki krizin bölge ülkelerine bulaşacağı” mesajı verildiğini belirten Ulutaş, en önemli mesajın ise Türkiye’ye verildiğinin altını çizdi. Türkiye – Suriye sınır hattında gerçekleştirilen bu tür provokasyonlarla yerel halk ile Suriyeli sığınmacıların arasına bir nefret gömülmeyi amaçlandığını belirten Ulutaş, bu bakımdan Reyhanlı halkının hassasiyetleri göz önünde bulundurulduğunda buranın önemli bir ilçe olduğunu ve kasıtlı olarak hedef seçildiğini vurguladı.