SETA > Rapor |
Rapor Koronavirüsün Gölgesinde Silahlı Çatışma ve Terör Suriye Libya Yemen

Rapor: Koronavirüsün Gölgesinde Silahlı Çatışma ve Terör | Suriye, Libya, Yemen, PKK ve DEAŞ

Bu rapor 21. yüzyılın şok etkisi yaratan koronavirüs salgınının askeri çatışmalar ve terör örgütlerinin stratejileri üzerindeki etkilerini detaylı bir şekilde, sıcağı sıcağına yazılmış analizlerle sunmaktadır. Bu bağlamda Suriye, Libya, Yemen ve Irak’taki çatışmalara ışık tutarak salgın sonrası söz konusu alanlarda yaşanabilecek muhtemel gelişmelere dikkat çekmekte, ayrıca risklere ve yapılması gerekenlerin neler olduğuna değinmektedir.

Paylaş
Dosyayı İndir

Ortadoğu’da birçok ülkede koronavirüs salgınının ulaştığı boyutlarla ilgili gerçek rakamlara ulaşmak pek mümkün değil. Söz konusu çatışma bölgelerinde salgın ile iç çatışma iç içe geçmiş görünüyor. Uluslararası kurumlar ise “uyarı”dan öte bir pozisyon almış değiller.

Mevcut durum iki sorunun cevabı konusunda merak uyandırmaktadır. Birinci soru salgının mevcut çatışmaların yoğunluğunu ve şiddetini etkileyip etkilemediğiyle ilgilidir. Bazı çatışma bölgelerinde ateşkes ilan edilmiş olsa da genel kanaat silahlı grupların salgının neden olduğu belirsizlik ve hareketsizliği bir fırsat olarak gördüğü yönündedir. İkincisi salgının devlet, devlet dışı silahlı gruplar ve terör örgütlerinin dahil olduğu çatışmaların geleceğini nasıl etkileyeceği konusudur. Bu ikinci sorunun cevabını tam olarak vermenin henüz mümkün olmadığı anlaşılıyor. Elinizdeki rapor bu iki sorunun cevaplarını vermeye yönelik bir çabadır...

Çalışmayı incelemek için burayı tıklayın.

Küresel bir tehdit oluşturan yeni tip Koronavirüs (COVID-19) ile mücadele sürecini inceleyen SETA çalışmaları.