Rapor: İtiraflarla FETÖ’nün Devlete Sızması (Askeriye, Mülkiye, Adliye)

Bu raporda FETÖ’nün temel özel­likleri kronolojik bir perspektif içinde ele alınarak diğer terör örgütlerinden farkı ortaya konulmuş, ardından örgütün devlete sızma stratejileri örgüt mensuplarının savcılık ve mahkeme ifadelerindeki itirafları merkeze alınarak anlatılmıştır.

15 Temmuz darbe girişiminin toplumsal ve siyasal olarak yarattığı travmanın anlaşılabilmesi ve aşılabilmesi için Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) devlete nasıl sızdığının ve bunun darbe girişimine giden süreçteki etkisinin analiz edilmesi bir zorunluluk olarak görülmelidir.

FETÖ, sadece devlete sızmayı değil tüm bileşenleri ile devlet aygıtını ele geçirmeyi ve Türkiye dahil birçok ülkede bütün kamusal alanı ele geçirerek ülkelere yön vermeyi amaç edinen bir terör örgütüdür. Ortaya çıktığı tarihten itibaren belirli hedeflere ulaşmak için hareket etmiş ve bunun için karşılaştığı her türlü engelde ve yeni durumda hareket tarzını değiştirmiştir.  Bu nedenle hem yıllar içinde geçirdiği dönüşüm hem de sızma stratejileri bir terör örgütü olarak FETÖ’nün karakteristiğini anlamak için önemlidir.

Söz konusu çerçeveden hareketle bu raporda FETÖ’nün temel özel­likleri kronolojik bir perspektif içinde ele alınarak diğer terör örgütlerinden farkı ortaya konulmuş, ardından örgütün devlete sızma stratejileri örgüt mensuplarının savcılık ve mahkeme ifadelerindeki itirafları merkeze alınarak anlatılmıştır.

Etiketler: