Rapor: 24 Haziran 2018 Cumhurbaşkanı Seçiminin Siyasal İletişimi

Bu raporda cumhurbaşkanı adayları ve siyasi partilerin 24 Haziran seçimleri için Türk siyasal sistemi içerisinde kamuoyunun güvenini ve desteğini almak ve bu yolla iktidar olabilmek için belirledikleri siyasal iletişim stratejileri incelenmiştir.

24 Haziran 2018 seçimleri için hem siyasi partiler hem de cumhurbaşkanı adayları yoğun bir seçim çalışmasına girdi. İki aşamadan oluşacak seçimler için partiler önce cumhurbaşkanı adaylarını açıkladı. Buna göre AK Parti ve MHP’nin cumhurbaşkanı adayı Recep Tayyip Erdoğan, CHP’nin adayı Muharrem İnce, İYİ Parti’nin adayı Meral Akşener ve HDP’nin adayı ise Selahattin Demirtaş oldu. Cumhurbaşkanı adayları seçmen kitlesine sunduğu vaatleri ve gelecek vizyonunu kapsayan seçim manifestoları ile beraber seçim şarkısı, logo, slogan gibi siyasal iletişim tekniklerini kullanarak seçim sürecini yürütüyor.

Rapor bu bağlamda 2018 Cumhurbaşkanlığı seçimine katılacak dört adayın propaganda ve siyasal iletişimlerini incelemektedir. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Muharrem İnce, Meral Akşener ve Selahattin Demirtaş’ı kapsayan çalışmada öncelikle adayların yayımladıkları seçim manifestolarının söylem analizi yapılmıştır. Bu analiz üzerinden adayların siyasal iletişim mesajları yorumlanmıştır. Sonrasında cumhurbaşkanı adaylarının sırasıyla sosyal medya performansı, vaatleri, seçim çalışmalarında kullandıkları logolar, seçim çalışmalarında rol alan reklam ajansı, seçim sürecindeki sloganları ve hedef kitlesi analiz edilmiştir. Adayların hem şahsi hem de aday gösterildikleri partilerin sosyal medya hesapları resmi web sayfaları üzerinden incelemeye tabi tutulmuştur. Karşılaştırmalı bir analizle belirlenen bulgular ve bulgulardan elde edilen çıkarımlar ise sonuç bölümünde derlenmiştir.

Rapor 2018 Cumhurbaşkanlığı seçimine katılacak dört adayın siyasal iletişim tekniklerini ayrıntılı şekilde incelemekle beraber bundan sonra yapılacak siyasal iletişim çalışmaları için de farklı ve etkili bir model sunmayı amaçlamaktadır.

Etiketler: