SETA > Rapor |
Rapor 2020 ABD Başkanlık Seçimi

Rapor: 2020 ABD Başkanlık Seçimi

Bu rapor seçimlere doğru Amerikan iç politika gündemi, ABD başkanlık seçim sistemi, başkan olmak için gereken temel nitelikler, partilerin aday belirleme süreçleri, ön seçimler, seçimin temel kuralları, parti kongreleri ve seçim öncesi anketler hakkında bilgi vermeyi amaçlamaktadır.

Paylaş
Dosyayı İndir

Hem ABD’nin uluslararası sistemdeki rolü hem de Amerikan iç politikası açısından en önemli seçimlerden biri olan 59. başkanlık seçimi 3 Kasım 2020’de gerçekleşecek. Pandemi ilan edilen koronavirüs salgınıyla birlikte küresel bir ekonomik darboğazın ortasında gerçekleşmesi ve ırkçılık karşıtı gösterilerin yaşandığı bir dönemde yapılması bu seçimi Amerikan tarihinin en kritik ve tartışmalı seçimlerinden biri haline getirdi. Cumhuriyetçi Parti yeniden başkan adayı olarak Donald Trump’ı belirledi. Demokrat Parti’nin başkan adayı ise eski Başkan Yardımcısı Joe Biden. Trump başkan yardımcılığına Mike Pence’i yeniden aday göstererek yoluna devam edeceğini duyurdu. Biden ise başkan yardımcılığına California senatörü Kamala Harris’i aday gösterdi. Biden ve Trump, ABD’de ana partilerden seçime girecek en yaşlı birinci ve ikinci aday oldular. Biden 78 yaşındayken Trump ise 74 yaşında. Cumhuriyetçi Parti başkan adayı Donald Trump ve Demokrat Parti başkan adayı Joe Biden yerel ve küresel ölçekte gündem teşkil eden önemli konularda birbirlerinden oldukça farklı noktadalar.

Bu çalışma bundan sonra yayımlanacak çalışmalarla birlikte ABD’de yapılan kritik seçim sürecine, seçimden sonra kazanan adayın önceliklerine, seçimde öne çıkan konulara, adayların dış politikalarına, profillerine ve dış politika takımlarına değinecek. Bu yayınlar Türk okuyucusu için de ABD’de yapılan seçimler, seçim sistemi ve geçiş dönemleri konusunda bir kaynak teşkil edecek.

Bu rapor seçimlere doğru Amerikan iç politikası, başkanlık seçim sistemi, başkan olmak için gereken temel nitelikler, partilerin aday belirleme süreci, seçimin temel kuralları, kongre seçimleri ve seçim anketlerini ele almaktadır.

Çalışmayı incelemek için burayı tıklayın..