14 Mayıs Seçimlerine Doğru Cumhur İttifakı

Bu raporda Cumhur İttifakı; Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemine geçiş süreci, 2018 seçimleri ve 2019 yerel seçimleri ekseninde ele alınmakta ve 2023 seçimlerine yönelik bir projeksiyon sunulmaktadır.

Bu raporda Cumhur İttifakı; Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemine geçiş süreci, 2018 seçimleri ve 2019 yerel seçimleri ekseninde ele alınmakta ve 2023 seçimlerine yönelik bir projeksiyon sunulmaktadır. Raporda Cumhur İttifakı’nın adayı Recep Tayyip Erdoğan’ın ilk turda seçimi kazanma ihtimalinin yüksek olduğu öngörülmektedir. Bu bağlamda 14 Mayıs’ta Cumhur İttifakı ortakları açısından belirecek parti tercihlerinin de cumhurbaşkanı seçimine yansıması olacağı düşünülmektedir. Cumhur İttifakı’nın milletvekili seçimlerinde aldığı oy oranının, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın toplam oyuna oldukça yakın bir düzeyde seyretmesi beklenmektedir. Millet İttifakı’nın kendi içindeki uyumsuzluk, terörle mücadele konusundaki kuşkulu tutum ve yönetim pratiklerindeki belirsizliğin kararsız seçmenin son kertede Erdoğan’a yönelmesi yönünde etki doğuracağı tahmin edilmektedir.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yeniden kazanması halinde ise Cumhur İttifakı ortakları arasındaki iş birliğinin gelişerek süreceği anlaşılmaktadır. Böylesi bir düzlemde hem Türkiye’nin uluslararası iddiaları hem de küresel gelişmelerin ittifak çerçevesinin daha da güçleneceği yönünde işaretler verdiği söylenebilir. Dünyada giderek yükselen güvenlikçi politikalar ve aynı istikamette Türkiye’de devletin bekasına yönelik söylemin güçlenmesi Cumhur İttifakı’nın önümüzdeki süreçte konumunu tahkim edeceğini işaret etmektedir. Bu nedenle Cumhur İttifakı, Cumhuriyet’in ikinci yüzyılına gireceğimiz önümüzdeki dönemde Türk siyaseti üzerindeki etkisini koruyacaktır.

Çalışmayı incelemek için burayı tıklayın.

Etiketler: