SETA > Yorum |
PKK'ya Karşı Başlatılan Topyekün Mücadele İkinci Kandil Olan Karacak'a Operasyonla

PKK'ya Karşı Başlatılan Topyekün Mücadele İkinci Kandil Olan Karacak'a Operasyonla Devam Ediyor

Milli Savunma Bakanlığı, Pençe Harekatı ile koordineli olarak, Irak kuzeyinde yer alan Karacak bölgesine dün gece icra edilen geniş kapsamlı hava harekatı ile PKK'lı teröristlere ait çok sayıda hedefin yerle bir edildiğini açıkladı.

Milli Savunma Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, komandolar Pençe Harekatıyla teröristlerin inlerine girmeyi sürdürürken hava harekâtlarıyla da sınır ötesindeki terör hedefleri tek tek vuruluyor.

Terör hedeflerine geniş kapsamlı hava harekatı

Pençe Harekatı ile koordineli olarak, Irak'ın kuzeyinde bulunan ve teröristler tarafından üs olarak kullanılan Karacak bölgesine dün gece geniş kapsamlı bir hava harekatı gerçekleştirildi.

Hedefler yerli ve milli mühimmatlarla vuruldu

Şok ve baskın etkisi ile gerçekleştirilen harekatta teröristlere ait silah mevzii, barınak, sığınak ve mağaralardan oluşan 20 hedef imha edildi.

Harekatta büyük oranda yerli ve milli mühimmat ile İHA’lar da kullanıldı. Harekata 10'dan fazla uçak katıldı. Nokta tespiti ve hedef imhası sağlayan lazer güdümlü mühimmat kullanıldı.

SETA Strateji Araştırmacısı Dr. Veysel Kurt, katıldığı TRT Haber canlı yayınında, Karacak bölgesinin Türkiye'nin Irak'ın derinliklerinde operasyon yürüttüğü en uzak nokta olarak dikkati çektiğini belirtti. Bölgenin sınıra uzaklığının yaklaşık 170-180 kilometre olduğunu söyledi.

  "Sivil halkın zarar görmemesi için azami gayret sarf edilmiştir" MSB'den yapılan açıklamada, "Harekatta, sadece teröristlere ait tesisler hedef alınmış, sivil halkın zarar görmemesi için azami gayret sarf edilmiştir. Terörle mücadelemiz en son terörist etkisiz hale getirilinceye kadar artan azim ve kararlılıkla devam edecek, şehitlerimizin kanı yerde kalmayacaktır." denildi.   

 

Metina ve Gara'da 6 terörist etkisiz hale getirildi

Öte yandan Milli Savunma Bakanlığından yapılan başka bir açıklamaya göre, Pençe Harekatı ile koordineli olarak, Irak kuzeyi Metina ve Gara bölgelerine hava harekatları düzenlendi.

Düzenlenen hava harekatlarıyla PKK bölücü terör örgütüne ait silah mevzii, barınak ve sığınak olarak kullanılan hedefler vuruldu.

Operasyonda 6 terörist daha etkisiz hale getirildi.

 

Lice'de 5 terörist etkisiz hale getirildi

Terörle mücadele sınır ötesinde olduğu gibi içte de devam ediyor.

İçişleri Bakanlığı, Diyarbakır'ın Lice ilçesi kırsalında, bugün gerçekleştirilen hava destekli operasyonda 5 teröristin silahları ile birlikte etkisiz hale getirildiğini açıkladı.

Dünden beri gerçekleştirilen terör operasyonlarında 2'si Tunceli'de, 5'i Lice'de, 6'sı Metina ve Gara'da olmak üzere 13 terörist etkisiz hale getirildi.

[TRT Haber, 19 Temmuz 2019]