Türk-Yunan İlişkilerinde 7 Aralık Görüşmeleri

Türkiye ve Yunanistan arasında 7 Aralık’ta gerçekleşecek temas nasıl okunmalıdır? Görüşmelerde gündeme gelmesi muhtemel başlıklar nelerdir? Tarafların ortak kaygı alanları ve müşterek çıkarları nelerdir?

Türkiye ile Yunanistan arasında uzun yılların birikimi olan sorunlar, 2019’dan itibaren Doğu Akdeniz’de artan anlaşmazlıklarla belirgin hale gelmiş ve taraflar arasındaki gerilim somutlaşmıştır. Öte yandan muhtemel bir çatışmanın önlenmesi adına Ankara ve Atina’nın 2020 sonrasında başlattığı “yumuşama süreci” Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Kiryakos Miçotakis’in İstanbul’da görüşmesiyle mesafe katetmiştir. Miçotakis’in aynı yıl ABD’yi ziyaretinde Türkiye aleyhine yaptığı doğrudan veya dolaylı beyanlar nedeniyle ise ilişkiler yine gerilmiştir. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın sert söylemleri sonrasında iki ülke arasında “kontrollü gerginlik” dönemine girilmiştir. Bu minvalde uzaklaşan iki ülke lideri bir yandan iç seçim atmosferine uyum sağlamış diğer yandan doğrudan temas kurmaktan imtina etmiştir.

Rusya’nın Ukrayna’ya saldırması sonrasında jeopolitik düzeyde yaşanan küresel ve güvenlik odaklı bölgesel gelişmeler ise iki ülkeyi mevcut ilişkilerini tekrar gözden geçirmeye itmiştir. Türkiye’de yaşanan 6 Şubat depremleri, Yunanistan’daki orman yangınları ve tren kazası sonrasında doğal afetler bu çağın olması gereken normallerini hatırlatmıştır. Birbirlerini yalnız bırakmayan Türkiye ve Yunanistan bu felaketleri fırsata çevirmiştir. Çok karmaşık ve…

Çalışmayı incelemek için burayı tıklayın.

Etiketler: