Sağlam Toplumsal Yapı İçin “Aile ve Gençlik Fonu”

Aile ve Gençlik Fonu neden önemlidir? Fonun hedef aldığı yaş grubu nedir, ne olmalıdır? Fonun (destek) miktarı, geri ödeme süresi ve şekli nasıl olacaktır? Fon, nasıl yönetilecektir, yönetilmelidir? Fonun kaynakları nelerdir, kaynakların kullanımı nasıl olacaktır, olmalıdır?

AK Parti’nin seçim beyannamesindeki “Aile ve Gençlik Bankası” kurma vaadi “Aile ve Gençlik Fonu” ismiyle artık gerçekleşmiş durumdadır. Aile ve Gençlik Fonu Kasım 2023’te AK Parti’nin (137 milletvekilinin imzası olan) “Aile ve Gençlik Fonu Kurulması Hakkında Kanun” teklifi ile TBMM Genel Kurulunda görüşülmüştür. “Aile müessesesinin desteklenmesi, güçlendirilmesi, gençlerin sosyal risklere karşı korunması ve gelişimleri ile girişimlerine destek sağlanmasına yönelik kaynağın oluşturulması, yönetilmesi ve ilgili kamu kurum ve kuruluşlarına aktarılması” amacıyla teklif edilen Kanun kabul edilerek 29 Kasım 2023’te Resmi Gazete’de yayımlanmıştır.

Aile ve Gençlik Fonu, amacında da ortaya koyulduğu üzere açıkça aile kurumunu güçlendirmek istemekte ama bunu genç odaklı yapmak niyetindedir. Böylece gençlerin aile kurmaları yolu ile korunmaları ve gelişimlerinin sağlanmasına katkı verilmesi hedeflenmektedir…

Çalışmayı incelemek için burayı tıklayın.

Etiketler: