23 Ocak 2020 | Rusya'da binlerce kişi, tutuklu Rus muhalif Aleksey Navalnıy’ın serbest bırakılması talebiyle gösteri düzenliyor. Rusya’nın çok sayıda şehrinde düzenlenen gösterilere binlerce kişi katılırken, başkent Moskova’daki gösteride 3 binden fazla kişi yer alıyor. Polisin göstericilere yönelik zaman zaman sert müdahalelerde bulunduğu görülürken, ülke çapındaki gösterilerde çok sayıda kişi de gözaltına alındı. (AA)

Perspektif: Navalni’nin Tutuklanması ve Rusya’daki Gösteriler

Aleksey Navalni’nin tutuklanması öncesinde nasıl bir süreç yaşanmıştır? 23 Ocak’ta Rusya’da gerçekleşen protestoların nedenleri nelerdir? Hükümet ve muhalefetin gösterilere yaklaşımları nasıldır?

Navalni’nin Hastalanması Sonrası Gelişmeler

Rusya muhalefetinin önde gelen figürü Aleksey Navalni Ağustos 2020’de zehirlenme şüphesiyle Rusya’nın Omsk kentinde yoğun bakıma kaldırılmıştır. Omsk Hastanesi başhekimi söz konusu duruma metabolik bir hastalığın sebebiyet vermiş olabileceğini açıklamıştır. Aynı zamanda kanında tehlikeli bir maddeye rastlanmadığını da belirtmiştir. Bu süreçte Navalni’nin tedavisine Almanya’da devam edilmesi talep edilmiştir. Daha önce de zehirlenme yaşadığı bilinen Navalni’nin sağlık durumu kötüye gitmiş ve komaya girmiştir. Bu gelişmenin hemen ardından Navalni’nin destekçileri ve Rusya muhalefeti sosyal medya başta olmak üzere farklı platformlarda zehirlendiğine dair haberler yapmaya başlamışlardır. Zehirlenme olup olmadığı tartışmaları sürerken Navalni özel bir uçakla Almanya’nın Berlin şehrindeki Charite Hastanesi’ne sevk edilmiştir. Söz konusu gelişmeler Habarovsk’ta vuku bulan protestolar ile hemen hemen aynı döneme denk gelmiştir…

Çalışmayı incelemek için burayı tıklayın.

Etiketler: