22 Haziran 2022 | Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye'ye resmi ziyarette bulunan Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman'ı Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde resmi törenle karşıladı. (Foto: TCCB / Murat Çetinmühürdar)

Perspektif: Muhammed Bin Selman’ın Ziyareti ve Türkiye-Suudi Arabistan İlişkilerinde Yeni Sayfa

Veliaht Prens Muhammed bin Selman’ın Türkiye ziyaretinin anlamı nedir? Ziyaret hangi açılardan önem taşımaktadır? Ziyaretin ikili ilişkilere ve Ortadoğu’daki bölgesel denkleme muhtemel yansımaları nelerdir?

Suudi Arabistan Veliaht Prensi ve Savunma Bakanı Muhammed bin Selman 22 Haziran 2022’de Türkiye’ye resmi bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Ziyaret, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 17 Haziran 2022’deki açıklamasıyla duyurulmuştur. Veliaht prensin ziyaretini sürpriz bir gelişme olarak görmemek gerekir. Bu ziyaret Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Nisan’da Suudi Arabistan’a yaptığı ziyaretin karşılığı yani iadeiziyaret olarak okunabilir. Bu anlamda Türkiye-Körfez normalleşmesinin bir devamı olarak görülebilen Türkiye-Suudi Arabistan normalleşmesinin kurumsallaştığı ileri sürülebilir. Diğer bir ifadeyle iki devletin en önemli siyasi liderleri karşılıklı ziyaretlerle 2018’den beri soğuk rüzgarların estiği ilişkileri onarmaya çalışmaktadır. Ziyaretin birkaç açıdan kritik önemi haiz olduğu ifade edilebilir.

İlk olarak Veliaht Prens Muhammed bin Selman’ın ziyareti Türkiye-Yunanistan geriliminin arttığı bir döneme denk gelmiştir. Veliaht prens bu gerginlikte Türkiye’nin güvenlik endişeleri…

Çalışmayı incelemek için burayı tıklayın.

Etiketler: