Perspektif: Küresel Ticarette Yeni Güzergâh Arayışları | Süveyş Kanalı’na Alternatifler

Süveyş Kanalı’na alternatif arayışlarının nedenleri nelerdir? Süveyş Kanalı’na alternatif olarak hangi projeler gündeme gelmiştir? Süveyş Kanalı’na alternatif projeler nasıl karşılanmaktadır?

GİRİŞ: SÜVEYŞ KANALI’NA ALTERNATİF ARAYIŞLARI

Süveyş Kanalı Avrupa ile Güney Asya ve Okyanusya’da yer alan ülkeleri deniz yolu ile birbirine bağlayan en kısa rota olma özelliğiyle uzun yıllardır küresel ticarette büyük rol oynamaktadır. Dünyanın en önemli su yollarından biri olan bu kanal Akdeniz’den Kızıldeniz’e uzanarak her yıl yaklaşık 19 bin gemi geçişine aracılık etmektedir.1 Ortadoğu’dan Avrupa ve Amerika’ya hareket eden petrol ve doğal gaz tankerlerinin de ana ulaşım yolu olan Süveyş Kanalı yalnızca enerjinin değil ekonominin pek çok alanının da kesintisiz faaliyet gösterebilmesi açısından önem arz etmektedir. Kullanıma açıldığı 1869’dan bu yana pek çok kez farklı sebeplerden dolayı gündemde yer alan kanal 23 Mart 2021’de ise Tayvanlı nakliye şirketi Evergreen Marine’e ait Ever Given isimli konteyner gemisinin karaya oturması ile yeniden dünya gündemini meşgul etmiştir. Kaza nedeniyle kanalın 29 Mart’a dek kapanması hem Süveyş Kanalı otoritesinin hem uluslararası nakliye şirketlerinin hem de ihracatçı ve ithalatçı ülkelerin ciddi maddi kayıplar yaşamasına sebep olmuştur. Öyle ki Mısır’a yılda ortalama 5-6 milyar dolar gibi bir gelir sağlayan kanalın kapanmasının 400’e yakın geminin beklemesine neden olarak günlük 15 milyon dolar, uluslararası ticarete ise günlük 10 milyar dolar civarında zarar oluşturduğu tahmin edilmektedir.2 Kaza sonrası yıllık küresel ticaretin yaklaşık yüzde 12’sine aracılık eden kanala alternatif projeler bir kez daha gündeme gelmiştir.

SÜVEYŞ KANALI’NA ALTERNATİF OLARAK ÜRETİLEN PROJELER

Alternatifler arasında gündemi en çok yer işgal edenler ise İsrail’in yer aldığı projelerdir. Bunlardan ilki daha sonradan “Ben Gurion Kanalı” olarak isimlendirilen projedir. Akabe Körfezi’nin Akdeniz’e bağlanmasını öngören Ben Gurion Kanalı ilk kez 1800’lerin ortalarında İngiltere tarafından Hindistan’a alternatif bir…

Çalışmayı incelemek için burayı tıklayın.


İnfografik: Süveyş Kanalı’na Alternatif Projeler Neler?

Etiketler: