16 Şubat 2023 | Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu koordinesinde yürütülen Evrensel Hizmet Projeleri için kurulan römork baz istasyonları ivedilikle deprem bölgesine gönderilirken, mobil baz istasyonlarının sayısı 400'ü aştı. Tüm GSM firmaları ve internet servis sağlayıcıları tarafından, başta çadırkentler ve yeni oluşan bölgelerde, VSAT terminalleri, TÜRKSAT 5B uydusu üzerinden wi-fi kablosuz internet hizmeti, radyolink bağlantı ve fiber altyapı gibi hizmetlerin çok sayıda noktada ve ücretsiz olarak devreye alınmasına devam ediliyor. (AA)

Perspektif: Kriz Döneminde İletişim | Yapılması Gerekenler ve Dikkat Edilecek Hususlar

Kriz döneminde medya nasıl bir rol oynar? Kriz döneminde doğru ve sağlıklı iletişim için yapılması gerekenler neler? Kriz döneminde kutuplaştırıcı söylem, mezenformasyon ve dezenformasyon ile mücadelelerde neler yapılmalıdır?

Kahramanmaraş’ın Pazarcık ve Elbistan ilçelerinde yaşanan 7,7 ve 7,6 büyüklüklerindeki depremler on ilde 13 milyon 421 bin 699 kişinin yaşadığı bir bölgeyi etkilemiştir. Depremler Kahramanmaraş, Hatay, Gaziantep, Osmaniye, Malatya, Adana, Diyarbakır, Şanlıurfa, Adıyaman ve Kilis’te birçok binanın yıkılmasına ve on binlerce vatandaşın hayatını kaybetmesine neden olmuştur.

On ilde büyük yıkımlara sebep olan depremler Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından “asrın felaketi” olarak nitelendirilmiştir. Dünya Sağlık Örgütü’nün Avrupa Bölge Direktörü Hans Kluge ise bu depremleri Avrupa Bölgesi’nde yüz yıldır görülen en kötü doğal afet olarak tanımlamıştır.

Doğal afet, terör, savaş gibi olaylar insan hayatının doğal akışını bozan ve olumsuz yönde etkileyen krizler olarak tanımlanmaktadır. Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) “afet” (disaster) kavramını şu şekilde…

Çalışmayı incelemek için burayı tıklayın.

Etiketler: