SETA > Avrupa Araştırmaları |
Perspektif Koronavirüs Salgını Sürecinde CDU ve Şansölye Adaylığı için Artan

Perspektif: Koronavirüs Salgını Sürecinde CDU ve Şansölye Adaylığı için Artan Rekabet

Koronavirüs salgını öncesinde CDU’daki liderlik yarışı ne aşamadaydı? Salgınla mücadele süreci nasıl şansölyelik adaylığı rekabetine dönüştü? Salgınla mücadelede Laschet ve Söder hangi temel yaklaşımlarda ayrışıyor?

Paylaş
Dosyayı İndir

Almanya koronavirüs (Covid-19) salgınıyla mücadelede siyasi ve ekonomik çeşitli adımlar atmıştır. Krizin başlangıcında federal hükümet ve ülkedeki on altı eyalet hükümeti –bazı eyaletler öne çıkmış olsa da– genel anlamda uyumlu bir şekilde hareket etmiştir. Bu doğrultuda bazı eyaletlerde sokağa çıkma yasağı gibi daha sıkı tedbirler alınırken genel anlamda Almanya’da temas yasağı olarak adlandırılan bir konsept hayata geçirilmiştir.1 Geride bırakılan üç aylık süre zarfında koronavirüs vaka sayılarının azalması ve bilhassa ülke ekonomisine yönelik olumsuz gelecek projeksiyonlarının da artmasıyla birlikte koronavirüsten çıkış ve tedbirlerin yumuşatılması yönündeki tartışmalar da artmıştır. Bu süreçte Şansölye Merkel ve epidemiyoloji alanındaki bilim insanları daha temkinli bir normalleşme arzularken özellikle Kuzey Ren-Vestfalya (KRV) Başbakanı ve Hristiyan Demokratlar Birliği (CDU) genel başkan adayı Armin Laschet hem sivil hem de ekonomi odaklı bir mecburiyeti işaret ederek normalleşme yönünde ısrarda bulunmuştur. Bu doğrultuda Mayıs başından itibaren normalleşme adımları konusunda mutabakat sağlayan ve bunları kademeli olarak uygulamaya başlayan Alman kamuoyu önümüzdeki aylarda salgına rağmen yaz tatilinin de hangi ölçüde mümkün olabileceği üzerinde durmaktadır.

Diğer yandan salgının ilk ortaya çıktığı süreç CDU’da yeni bir genel başkan arayışına denk gelmiştir. Partinin mevcut genel başkanının önümüzdeki süreçte geri çekileceğini açıklaması üzerine aralarında Armin Laschet’in de bulunduğu üç yeni aday öne çıkmıştır. Salgın öncesi 25 Nisan’da gerçekleştirilmesi planlanan olağanüstü kongre sonrası ise CDU ve kardeş partisi Hristiyan Sosyal Birliği (CSU)3 ile birlikte Merkel sonrası dönem için yeni şansölye adayının belirlenmesi gündemdeydi. Fakat salgınla birlikte olağanüstü kongre şimdilik belirsiz bir tarihe ertelenmiştir. Buna rağmen koronavirüsle mücadele üzerinden özellikle CDU genel başkan adayı Laschet ile sert tedbirler yanlısı tutumuyla dikkat çeken Bavyera Eyalet Başbakanı Söder...

Çalışmayı incelemek için burayı tıklayın.

Küresel bir tehdit oluşturan yeni tip Koronavirüs (COVID-19) ile mücadele sürecini inceleyen SETA çalışmaları.