Azerbaycanlılar, Ermenistan'ın Dağlık Karabağ'daki işgalini sonlandıran bildirinin imzalanmasını meydanlarda kutluyor. Ülkenin ikinci büyük kenti Gence'de halk Ermenistan işgalinden kurtarılan bölgeler için kutlama yaptı. ( Arif Hüdaverdi Yaman - Anadolu Ajansı )

Perspektif: Karabağ’ın Özgürleştirilmesi ve Sahadaki Yeni Denklem

27 Eylül’den bugüne Karabağ’da neler yaşandı? 10 Kasım’da imzalanan ateşkes anlaşmasının maddeleri nelerdir? Tarafların kazançları ve kayıpları neticesinde sahada nasıl bir denklem oluşacaktır?

27 Eylül 2020 tarihi, 5 Mayıs 1994’te imzalanan Bişkek Protokolü’nün rafa kalkışını ve bu protokolün bölgede oluşturduğu statükonun değişimini simgelemektedir. 1992-1994 arasında vuku bulan Karabağ savaşını müteakip imzalanan ateşkesten bugüne geçen yirmi altı yıllık sürede Azerbaycan ordusu ilk defa saha kazanımları elde etmiş, işgal altındaki Dağlık Karabağ ve çevresindeki yedi reyonu özgürleştirmeye başlamıştır. 27 Eylül-9 Kasım arasında yani çatışmanın başlangıcından ateşkesin imzalanışının hemen öncesine kadar geçen kırk dört günlük sürede Bakü yönetimi iki yüz doksandan fazla yerleşim yerini özgürleştirmiştir. Bu yerleşim yerleri içerisinde Kubadlı, Zengilan, Cebrail ve Füzuli gibi stratejik iller ve buralara bağlı sayısız köy bulunmaktadır. Ayrıca Laçin, Hocalı, Terter ve Hocavend’e bağlı birçok köy ve yerleşim yeri de kurtarılmıştır. Azerbaycan ordusu tüm cephe hattında işgalci Ermeni unsurlarına karşı üstünlük kurmuş, bilhassa İHA/SİHA ve elektronik harp sistemleri sayesinde hava üstünlüğünü tüm çatışma boyunca elinde bulundurmuştur. Sahada üst üste yaşadığı kayıplar Ermeni güçlerinin direncini kırmış, özellikle son dönemde Azerbaycan ordusu rahat kazanımlar elde etmeye başlamıştır.

Çalışmayı incelemek için burayı tıklayın.

Etiketler: