10 Mart 2023 | İran ile Suudi Arabistan 7 yıl aradan sonra diplomatik ilişkilerin yeniden başlatılması ve büyükelçiliklerin karşılıklı olarak açılması konusunda anlaştı. Tahran- Riyad ilişkilerini normalleştirmek için 6 Mart'ta Çin'in başkenti Pekin'de Çinli yetkililerin aracılığıyla müzakerelere başlayan İran ve Suudi Arabistanlı üst düzey güvenlik yetkilileri anlaşmaya vardı. Anlaşma törenine, İran Ulusal Güvenlik Yüksek Konseyi Genel Sekreteri Ali Şemhani (sağda), Çin Halk Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Wang Yi (ortada) ve Suudi Arabistan Devlet Bakanı Musaad bin Mohammed Al-Aiban (solda) katıldı. (Foto: Çin Dışişleri Bakanlığı)

İran-Suudi Arabistan Normalleşme Anlaşması | Sebepleri ve Sonuçları

İran ve Suudi Arabistan’ı yeniden diplomatik ilişkiler kurmaya yönelten sebepler nelerdir? Normalleşme sürecinin bölgesel sonuçları neler olabilir? Çin’in ara buluculuğu küresel siyasetin geleceğine dair hangi ipuçlarını veriyor?

10 Mart’ta tüm dünya Pekin’den gelen haberle Ortadoğu’da yeni bir dönemin açılmakta olduğunun ipuçlarını yakaladı. İran ve Suudi Arabistan yetkilileri, yedi senelik aranın ardından yeniden diplomatik ilişkiler tesis etmek ve büyükelçiliklerini açma konusunda anlaştıklarını duyurdular. İki ülkenin diplomatik ilişkileri 2016’ın başında Suudi Arabistan’ın Şii din adamı Ayetullah Şeyh Nimr Bakır Nimr’i idam etmesi sonucu yaşanan olaylar sebebiyle kesilmişti. Tahran sokakları karışmış ve Suudi Büyükelçiliği saldırıya uğramıştı. O dönemki Tahran yönetimi her ne kadar saldırıyı kınasa ve faillerin cezalandırılacağını söylese de Riyad tek taraflı olarak diplomatik ilişkileri kesmişti. Daha sonra bu diplomatik soğukluğu besleyen bölge çapındaki vekil savaşları yaşandığından 2021’e kadar Tahran-Riyad çatışması devam etti.

Son iki yılda ise Irak ve Umman’ın ara buluculuğunda müzakereler yürütülmüştür. Ancak taraflar bu uzun süreç sonunda Çin’in ara buluculuğu ve garantörlüğünde anlaşmayı seçtiler. Bu tercihin kendisi başlı başına ciddi bir politik mesajdır. Bu mesajın ise…

Çalışmayı incelemek için burayı tıklayın.

Etiketler: