SETA > Perspektif |
Perspektif Irak taki Amerikan-İran Çatışmasına İlişkin Gelişmeler

Perspektif: Irak’taki Amerikan-İran Çatışmasına İlişkin Gelişmeler

Irak’taki ABD-İran çatışmasının geleceği nasıl şekillenecek? ABD’nin askeri gerilim karşısında attığı adımlar nelerdir? Irak’taki çatışmanın stratejik etkileri nelerdir?

Paylaş
Dosyayı İndir

Geçen yılın sonu ve bu yılın başı Ortadoğu bölgesini uçurumun eşiğine getiren birtakım hızlı gelişen ciddi olaylar dizisine tanık olmuş, ABD ile İran arasında bölgede yeni ve geniş çaplı bir savaşın patlak vereceği endişelerine yol açmıştır. Ancak her iki ülkede de koronavirüs (Covid-19) salgınının yayılmasıyla birlikte ortaya çıkan sağlık krizinin meydana getirdiği koşullar şu anda durumu yatıştırmış görünmektedir. Bununla birlikte bu durum geçtikten sonra sonunun barış mı yoksa savaş mı olduğu belirsiz olan bu gerilim yeniden tırmanacaktır.

İran’a bağlı milisleri ABD güçlerine saldırmaktan caydırmak üzere mevkilerine yönelik devam eden Amerikan saldırılarına rağmen, ABD güçlerine ve Bağdat’taki diplomatik konumlara ısrarla saldırıların sürmesi İran etkisiyle Irak’taki askeri gerginliğin tırmanacağına ilişkin açık bir işarettir. Dolayısıyla ABD bu milislere karşı koymak üzere söz konusu milislerin komutanlarını ya da askeri mevkilerini hedef alacak hava saldırılarını içerebilecek –doğrudan askeri müdahale seçeneği de dahil olmak üzere– yeni bir planlama ve askeri gerilim aşamasına geçiş yapacaktır. Nitekim bu milis gruplarından bazıları ABD’n.