Perspektif: İki Benzer Bölge, İki Farklı Tutum | Fransa’nın Doğu Akdeniz’deki Hukuki Çıkmazı

Fransa, İngiltere ile arasındaki adalar sorununa nasıl yaklaşmaktadır? Fransa, Türkiye ile Yunanistan arasındaki adalar sorununa nasıl yaklaşmaktadır? Fransa’nın iki soruna yaklaşımındaki çelişkiler nelerdir?

Doğu Akdeniz’de Türkiye ve Yunanistan arasında yaşanan deniz alanlarının sınırlandırılması (paylaşılması) sorununda Atina yönetimine açık siyasi hatta askeri destek veren Fransa deniz alanlarının devletler arasında sınırlandırılması meselelerine dair gerçekte nasıl bir hukuki yaklaşıma sahip? Son zamanlarda özellikle Avrupa Birliği (AB) kanalları üzerinden ve bazen de doğrudan açıklamaları ile Türkiye’yi “tek yanlı” ve “hukuka aykırı” davranmakla suçlayan Paris yönetimi deniz alanlarının sınırlandırılması meselelerinde gerçekte Ankara’dan farklı ve Atina ile aynı mı düşünmektedir? Özellikle Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un Türkiye’ye yönelttiği hukuk temelli eleştiriler Fransa’nın Türkiye’den hukuken farklı düşündüğü hatta uluslararası deniz hukukunu tamamen farklı algıladığı gibi bir izlenim vermektedir. Bu durum yukarıdaki soruların yanıtlanmasını özellikle önemli hale getirmektedir.

Bu perspektifte Fransa’nın Türkiye ile Yunanistan arasındaki adalar sorununa bakışıyla Fransa ile İngiltere arasındaki adalar sorununa bakışı arasındaki fark üzerinde durulmaktadır. Fransa, İngiltere ile yaşadığı sorunların çözümünde kendisi için Türkiye’nin tezini savunurken Ege’de ise kendisiyle çelişerek Yunan tezine destek çıkmaktadır. Bu da aslında sorunun hukuki olmasından ziyade siyasi olduğunu göstermektedir…

Çalışmayı incelemek için burayı tıklayın.

Etiketler: