Perspektif: Enerji Güvenliği ve Karşılıklı Bağımlılık Perspektifinden TürkAkım Projesi

TürkAkım projesi nedir? TürkAkım projesinin enerji güvenliğine etkileri nelerdir? Karşılıklı bağımlılık açısından nasıl değerlendirilmelidir?

TürkAkım Rus gazının Karadeniz’in altından geçirilecek boru hatları aracılığıyla önce Türkiye, ardından da Avrupa’ya ulaştırılması amacıyla planlanmış bir projedir. Her biri yıllık 15,75 milyar metreküp doğal gaz taşıma kapasitesine sahip iki ayrı boru hattından oluşan proje toplam 31,5 milyar metreküp doğal gaz transfer edecek şekilde planlanmıştır. Rus doğal gazının ilk kez Türkiye aracılığıyla Avrupa’ya ulaştırılmasını öngören proje ile Türkiye’nin bölgedeki enerji ticaretindeki önemi daha da artmaktadır.

TürkAkım açık deniz 1. ve 2. ile kara 1. ve 2. kısımlarından oluşmaktadır. Açık deniz bölümünde yer alan iki hattın inşası ve işletimi Rus enerji şirketi Gazprom tarafından üstlenilmiştir. Kara bölümünde yer alan ve Türkiye’ye doğal gaz arzı sağlayacak olan hattın inşası ise BOTAŞ tarafından gerçekleştirilmektedir. Kara bölümündeki Avrupa’ya gaz transfer etmesi
planlanan diğer hattın inşası ve işletimi ise yüzde 50 oranında ortaklık payı ile Türkiye ve Rusya’nın belirleyeceği şirketler tarafından kurulacak bir şirket tarafından yapılacaktır..

Etiketler: