Perspektif: Cumhurbaşkanlığı Sisteminde İki Dönem Kuralı

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yeniden adaylığına yönelik tartışmanın kaynağı nedir? Cumhurbaşkanı seçimine yönelik anayasal düzenlemeler nelerdir? Cumhurbaşkanı Erdoğan kaç defa ‘başkan’ seçilmiştir?

2023’te yapılacak cumhurbaşkanı ve milletvekili genel seçimleri yaklaştıkça muhalefet tarafından gündeme getirilmesi beklenen tartışmalardan birisi de Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yeniden adaylığıydı. Geçtiğimiz yıllarda bazı siyasiler ve yazarlar Anayasa’nın bunu yasakladığını iddia etmiş olmasına karşılık son dönemde bu konu gündemden kalkmış gibi görünüyordu. Ancak Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın adaylığı konusunda bir televizyon programında 5 Şubat’ta yaptığı açıklamalar tekrar bu tartışmanın fitilini ateşledi. Kılıçdaroğlu “Erdoğan’ın adaylığına karşı üçüncü dönem itirazı yapacak mısınız?” sorusuna şu yanıtı verdi:

Yok hayır. Net; aday olmak istiyorsa buyursun gelsin, millet herkesin boyunun ölçüsünü verecektir. Özel bir tartışma yapmayacağız. Bu tartışmalar artık geride kalmalı. Biz yapmayacağız. Başkaları tartışırsa ona bir şey diyemeyiz, en azından biz yapmayacağız. Sonbaharda seçim olabilir, soğukkanlılıkla sandığı bekleyeceğiz.

“Bu tartışmalar artık geride kalmalı” ifadesi 2007’deki 367 tartışmasında olduğu gibi CHP’nin bürokrasi ve yargı üzerinden yürüttüğü vesayetçi girişimlerden kaçınacağı ve seçmenin bu tür girişimlere tepkisinden çekindiği şeklinde yorumlandı…

Çalışmayı incelemek için burayı tıklayın.

Etiketler: