8 Aralık 2023 | Yunanistan'da gazeteler, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın dünkü Atina ziyaretinde verilen dostluk mesajlarını manşetlerine taşıdı. (Foto : Ayhan Mehmet / AA)

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Atina Ziyareti ve Yansımaları

Türkiye-Yunanistan ilişkilerinde yakın dönemde gerçekleşen olumlu gelişmeler nelerdir? Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Atina ziyaretinde alınan kararlar nelerdir? Atina ziyaretinin önümüzdeki sürece yansımaları neler olabilir?

Yunanistan’ın 1820’de Osmanlı’dan ayrılarak bağımsız bir devlet olmasından bu yana önce Osmanlı-Yunanistan ve daha sonra Türkiye Cumhuriyeti-Yunanistan ilişkileri neredeyse daima inişli çıkışlı seyretmiştir. Ege Denizi’nden Kıbrıs’a ve yakın zamanda ise Doğu Akdeniz’e uzanan ikili sorunların çözülerek istikrarlı ilişkiler kurulması arayışı günümüzde halen devam etmektedir.

En son uyuşmazlık konularından birisi olan Doğu Akdeniz’de süren gerilim 2021’de belirgin bir şekilde azaltılarak istişari görüşmeler süreci yeniden başlatılmış ve aynı yıl içerisinde üç tur görüşme gerçekleştirilmiştir. Ancak Şubat 2022’de Rusya-Ukrayna savaşının başlamasından hemen sonra bu defa Ege sorunları merkezli gerilimler yaşanmaya başlanmış, özellikle Yunanistan’ın Doğu Ege adalarını silahlandırmayı sürdürmesi, Türkiye’yi hedef alan “hukuksuz”, “yayılmacı” ve “saldırgan” gibi açıklamalarındaki sert vurguları gerilimi daha da tırmandırmıştır.

Bu olumsuz atmosferin devam ettiği bir dönemde Türkiye’de meydana gelen 6 Şubat depremleri sonrasında ise ikili ilişkilerde fark edilir bir yumuşama yaşanmaya başlanmıştır. Yunanistan, Türkiye’ye yardım teklifinde bulunan, hemen akabinde de arama kurtarma ekipleri gönderen ilk ülkelerden birisi olmuştur. Depremlerden bir hafta sonra Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias Türkiye’ye gelerek Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile görüşmüş ve birlikte deprem bölgesini ziyaret etmiştir.

Son zamanlarda iki ülke arasındaki yumuşamanın ve tekrar kurulmuş olan üst düzey diyalog sürecinin, sorunların çözümüne dair bir ilerlemeye yol açıp açmayacağı ise en çok seslendirilen soru niteliğindedir…

Çalışmayı incelemek için burayı tıklayın.

Etiketler: