SETA > Perspektif |
Perspektif Bidenomics Biden ın Ekonomi Planı

Perspektif: Bidenomics | Biden’ın Ekonomi Planı

Biden’ın Amerikan ekonomisini kurtarma planında neler var? Biden ABD’de artan gelir dağılımı eşitsizliğini nasıl çözmeyi planlıyor? Biden’ın iklim krizi ajandasında hangi maddeler var? Biden döneminde ticaret savaşları nasıl devam edebilir?

Paylaş
Dosyayı İndir

Amerika Birleşik Devletleri’nde (ABD) 3 Kasım 2020’de gerçekleştirilen başkanlık seçimini Donald Trump’ın tüm itirazlarına rağmen Demokrat Parti adayı Joe Biden kazanmıştır. ABD’nin 46. başkanı olan Biden’ın iç politikadan hukuka kadar uygulayacağı her bir politika önem arz etmekte ve bu nedenle tüm dünya tarafından yakın markaj altında takip edilmektedir. Özelikle ABD’nin koronavirüs (Covid-19) salgınıyla baş etmekte zorluklar yaşaması, toplam vaka ve vefat sayılarında dünyada en üst sırada yer alması1 seçimi doğrudan etkileyerek Trump’ın kaybetmesine yol açmıştır.

Trump’ın ilk üç yıllık başkanlık döneminde her ne kadar ekonomik büyüme tatmin edici seviyelerde gerçekleşmiş, işsizlik rakamları yüzde 4’ün altına sarkıp tarihinin en düşük seviyelerine inmiş ve borsalarda rekorlar ardı ardına kırılmış olsa da “siyah kuğu” olarak değerlendirebileceğimiz dışsal..

Çalışmayı incelemek için burayı tıklayın..