30 Ocak 2023 | Altılı masayı oluşturan partilerin genel başkanları, Congresium Kongre ve Sergi Merkezinde, Ortak Politikalar Mutabakat Metni'nin tanıtılacağı toplantıya katıldı. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu (solda), İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener (sağ 2), Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu (sağda), DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan (sol 2), Demokrat Parti Genel Başkanı Gültekin Uysal (sol 3) ve Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu (sağ 3), toplantı sonunda mutabakat metni ile fotoğraf çektirdi. (Foto: Evrim Aydın / AA)

Perspektif: Altılı Masanın Koalisyon Metni | Sorunlar ve Çelişkiler

Altılı masanın açıkladığı “Ortak Politikalar Mutabakat Metni” ne anlama gelmektedir? Metindeki temel sorun alanları nelerdir? Altılı masa bir koalisyon olarak söz konusu vaatlerini uygulayabilir mi?

Altılı masa 30 Ocak’ta Ankara’da düzenlediği programla seçimlere yönelik vaatlerini kapsayan ve “Ortak Politikalar Mutabakat Metni” adını verdikleri belgeyi kamuoyuyla paylaştı. Metin 244 sayfada işlenen 9 başlık ve 2 binden fazla madde içermektedir. Ancak içerik incelendiğinde konu çeşitliliği açısından var olan kapsayıcılığın niteliksel açıdan yakalanamadığı net bir biçimde söylenebilir. Diğer bir ifadeyle açıklanan belge, teknokratik detay ve konu çeşitliliğine rağmen uygulanabilirlik açısından bir siyasi belgede olması gereken özelliklere sahip değildir.

Bu noktada açıklanan belge detaylı bir analize tabi tutulduğunda üç temelden bahsetmek mümkündür. Bunlardan ilki belgenin gerçekte neye karşılık geldiğine ilişkin teori ve pratikteki çelişkisidir. İkincisi içerikteki problemlerdir…

Çalışmayı incelemek için burayı tıklayın.

Etiketler: