Perspektif: Almanya’da PKK Tehdidi

PKK, Almanya’daki Türklere yönelik saldırılarıyla neyi hedefliyor? PKK, Almanya için bir tehdit midir? Almanya’nın PKK siyasetinin dinamikleri nelerdir?

Ocak ayında Türkiye’nin “Zeytin Dalı Harekatı”nı başlatmasıyla paralel olarak özellikle yurt dışında Türk kökenli bireylere ve Türk misyonlara karşı PKK’nın gerçekleştirdiği saldırılar ciddi oranda artmıştır.

SETA’nın yaptığı araştırmanın son verilerine göre 1 Ocak-15 Mart 2018 arasında Almanya’da sadece Türk bireylere ve Türk misyonlara yönelik 42 saldırı gerçekleşmiştir. Böylelikle saldırılarda geçen yılın aynı dönemine göre yaklaşık yüzde 600 oranında bir artış yaşanmıştır.1 Bu son saldırılarla birlikte Türkiye’de on binlerce vatandaşın ölümüne neden olan örgütün sadece Türkiye’de değil yurt dışında da bir terör ve suç örgütü olarak tehdit boyutunun ne derece büyük olduğu bir kez daha görülmüştür. Bu perspektif, son dönemde yine şiddet ve terör olaylarıyla gündeme gelen PKK’nın Almanya’daki varlığının ne anlama geldiği, örgütün bu şiddet saldırılarıyla neyi amaçladığı, Almanya için bir tehdit riski taşıyıp taşımadığı ve son olarak Berlin’in terör örgütüne yönelik siyaseti ve bu siyasetin temellerinin neler olduğu sorularının cevaplarını aramaktadır.

Etiketler: