Perspektif: ABD’nin Esed Rejimine Yönelik Sezar Yasası ve Muhtemel Sonuçları

Sezar Yasası’nın kapsamı nedir? Sezar Yasası’nın etkileri nelerdir? Sezar Yasası’nın dış politik gelişmelere ve diğer aktörlere etkileri nelerdir?

Suriye’deki savaş suçları nedeniyle Beşşar Esed rejimi ile ona destek veren yabancı paralı askerlere yaptırım öngören “Sezar Suriye Sivil Koruma Yasası” (Caesar Syria Civilian Protection Act) 17 Haziran 2020 itibarıyla yürürlüğe girmiştir. Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) tek taraflı olarak uygulayacağı yasa kapsamında Başkan Trump’ın uygun görmesi halinde Suriye’de gerek doğrudan rejim adına gerekse Rusya ya da İran adına savaşan yabancı kişiler veya onlara hizmet sağlayan yabancı şirketler yaptırımla karşı karşıya olacaktır.

Sezar Yasası’nın önemi sadece rejimi değil sahadaki Rusya ve İran güçlerini de kapsamasından kaynaklanmaktadır. Yasaya göre belirtilen kişi ya da şirketlere finansal ya da teknolojik destek sağlayan, malzeme yardımı yapan veya herhangi bir önemli işlem yapan taraflar da yaptırıma tabi tutulabilecektir. Buna göre ilgili kişi ya da kuruluşun ABD’deki mal varlığı dondurulacak ve ABD’ye vize alması yasaklanacaktır. Böylece Washington yönetimi bir taraftan siyasi çözüm yoluna yönlendirmek adına rejime baskısını artırırken diğer taraftan da Moskova ve Tahran’a karşı elini güçlendirmeyi amaçlamaktadır…

Çalışmayı incelemek için burayı tıklayın.

Etiketler: