SETA > Enerji |
Perspektif ABD-Çin Birinci Faz Ticaret Anlaşması na Koronavirüsün Etkisi

Perspektif: ABD-Çin Birinci Faz Ticaret Anlaşması’na Koronavirüsün Etkisi

Birinci Faz Anlaşması’nın kapsamı nedir? ABD-Çin enerji ilişkileri zamanla nasıl değişmiştir? Koronavirüs anlaşmayı nasıl etkilemektedir? ABD-Çin enerji ilişkilerini neler beklemektedir?

Paylaş
Dosyayı İndir

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Donald Trump iktidara geldiğinde stratejisinin odak noktalarından biri Washington-Pekin ilişkileriydi. Trump’ın ilişkileri yeniden gözden geçirme vaadi ve Çin’e karşı eleştirel tavrı Washington’da her iki partiden de destek gördü ve bu Trump’ın iki ülke arasında Temmuz 2018’de resmen bir ticaret savaşı başlatan stratejisini daha da ileriye taşımasına imkan sağladı. Nitekim ortaya çıkan bu durum Washington-Pekin ilişkilerinde son kırk yılın en zor dönemlerinden biri olarak nitelendirilmektedir.

Yaklaşık iki yıldır devam eden ticaret savaşı her iki ülkenin de ekonomilerini olumsuz yönde etkilemektedir. Ancak 2019 sonunda ABD ve Çin aralarındaki savaşı durdurabilecek bir ateşkes konusunda anlaşmaya vardılar ve 15 Ocak 2020’de ABD Başkanı Donald Trump ile Çin Devlet Başkanı Yardımcısı Liu He iki ülke arasında Birinci Faz Ticaret Anlaşması’nı (Phase One) imzaladılar. Koronavirüs (COVID-19) dünyayı sarsarken anlaşmanın önemi kısmen azalmış gibi görünmekteydi.

Ancak Trump koronavirüsün Çin’de ortaya çıkması ve Hong Kong’daki durumla ilgili eleştirilerini sertleştirdikçe anlaşma bir kez daha önem kazanacaktır...

Çalışmayı incelemek için burayı tıklayın.

Küresel bir tehdit oluşturan yeni tip Koronavirüs (COVID-19) ile mücadele sürecini inceleyen SETA çalışmaları.