Parti Kamplarından Çıkan Sonuçlar

Yerel seçimlere 6 aylık bir süre kaldı. Partiler yerel seçimlerle ilgili stratejilerinin ana çerçevesini oluşturdular. Geriye MHP ve AK Parti liderlerinin görüşmesinden çıkacak sonuç kaldı.

AK Parti kurulduğundan bu yana düzenli olarak “değerlendirme ve istişare” kampları düzenliyor. Her kampta geçmişte yaptıklarının değerlendirmesini ve geleceğe ilişkin de yapılacakların istişaresini yapıyor.

AK Parti’nin düzenli olarak gerçekleştirdiği bu toplantıların benzerini artık diğer partiler de yapıyor.

Yerel seçimlere giderken MHP ve AK Parti Kızılcahamam’da CHP ise Abant’ta toplantılar düzenledi.

Her parti bu toplantılarda özellikle yerel seçimleri merkeze alan değerlendirmelerde bulundu.  Türkiye’nin ekonomisi başta olmak üzere mevcut sorunlarına ilişkin kendi partilerinin yaklaşımlarını ortaya koydu.

Yerel seçimlere ilişkin ilk parti kampını MHP yaptı. MHP’nin Kızılcahamam kampında, kabinenin ekonomi, terörle mücadele ve dış politika konularında izlediği politikalarına tam destek çıktı.

Cumhur İttifakı’nın önemi bir kez daha vurgulandı. MHP lideri Bahçeli bu konudaki yaklaşımını kapanış konuşmasında, “Cumhurun ittifak tercihine hürmet ve sadakat gösteririz. ‘Birileri şunu söylemiş, diğerleri bunu söylemiş’, bizim için fasa fiso, fuzuli laf kalabalığıdır. Aldırış etmeyiz, ‘adam sen de’ der geçeriz” sözleri ile dile getirdi.

MHP, Cumhur İttifakı’nın bir tarafı olarak, af ve yerel seçimlerde ittifak konusunda AK Parti’den farklı bir yaklaşıma sahip.

Bahçeli, “Ceza sürelerinde şartlı indirim” olarak adlandırdığı ama kamuoyu tarafından “af” olarak değerlendirilen yasa teklifinin TBMM’den çıkması için kararlı olduklarını bir kez daha vurguladı. Ama “uzlaşma sağlanan suçlarla ilgili gereği yapılsın” diyerek tekliflerinin TBMM’de müzakereye açık olduğu mesajını verdi.

Yerel seçimlerle ittifakla ilgili ise İstanbul dışında her seçim çevresinden aday çıkaracaklarını söyledi. Dolayısıyla AK Parti’nin her yerde aday çıkarma açıklamasına böylece karşılık vermiş oldu.

            ***

Yerel seçimlere yönelik strateji, yöntem ve söylemin değerlendirildiği CHP’nin Abant Kampından çıkan sonuç, parti içinde ve partiye destek veren çevrelerde yeni bir tartışmayı başlattı.

Dolayısıyla kamptan yerel seçimlere ilişkin somut bir yol haritası yerine sadece yeni bir tartışma konusu çıktı.

CHP’nin “yerel seçimler 2019 stratejisi” de entelektüel, akademik ve elitist bariyeri aşıp, sağ partilere oy veren büyük kesimin dilini kullanma” önerisi parti içi hiziplerdeki görüş ayrılıklarını ve tartışmaları daha da derinleştirdi. Parti yönetimine “1950’den bu yana partide hâlâ aynı tartışmanın yapıldığı ve bir arpa boyu yol alınamadığı” suçlamaları yöneltildi.

            ***

AK Parti’nin Kızılcahamam kampında Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yaptığı açıklamalar gündeme damgasını vurdu. Özellikle ekonomi, yerel seçimler ve MHP’nin af teklifi ile ilgili yaptığı açıklamalar bu konulardaki tartışmaları bitirici nitelikteydi.

Muhalefetin yerel seçimlerde AK Parti tabanına yönelik, “iyi bir muhalefet aracı” olarak kullanmayı düşündüğü McKinsey konusunu, “fikrî danışmanlık hizmeti de almayacağız” diyerek sonuçlandırdı.

Af konusunda ise MHP’nin teklifinin incelendiğini ve “yapılabilecek bir şey varsa” değerlendirilebileceğini belirtmekle birlikte, bu konuya yönelik mesafeli yaklaşımını net olarak ortaya koydu. “Şu veya bu kesimin, şu veya bu şahsın çıkarına, faydasına ama milletimizin ortak hissiyatına aykırı hiçbir iş, bizim için makbul değildir” dedi. “Cezaevlerini boşaltmak için af çıkarılmaz” açıklamasını yaptı. “Bu affı çıkarır da bundan ne kadar siyasi rant elde ederiz” yaklaşımı ile konuyu ele alamayacaklarının altını çizdi.

Yerel seçimlerle ilgili olarak ise Cumhur İttifakı ile seçim ittifakını ayrıştıran bir yaklaşım ortaya koydu. MHP ve Bahçeli’nin “yerli ve millî duruşu”na teşekkür etti. Yerel seçimlerde “liste ittifakı”nın mümkün olmasa bile “gönül ittifakı”nın olacağını vurguladı.

Yerel seçimlere 6 aylık bir süre kaldı. Partiler yerel seçimlerle ilgili stratejilerinin ana çerçevesini oluşturdular. Geriye MHP ve AK Parti liderlerinin görüşmesinden çıkacak sonuç kaldı.

[Türkiye, 9 Ekim 2018]

Etiketler: