SETA > Video |

Paralel Yapı Ermeni Lobisinden Daha Etkili

Burhanettin Duran, paralel Yapı'nın uluslararası platformda Ermeni lobisi gibi örgütlenmelerden daha etkili ve organize şekilde Türkiye aleyhtarlığı yaptığını belirtti.

TRT Türk ekranlarında yayınlanan Enine Boyuna programında, SETA Genel Koordinatörü Burhanettin Duran, paralel Yapı’ya ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Paralel Yapı’nın ülke dışında bir de uluslararası boyutu olduğuna dikkat çeken Duran, örgütün Türkiye’nin imajına zarar vermek için çalışan örgütlerin başında geldiğini belirtti. Paralel Yapı’nın Ermeni lobisi gibi Türkiye karşıtı lobilerden daha etkili ve organize çalıştığına vurguda bulunan Duran, bu örgütün lobilerden farklı olarak devlet desteğini kullanarak ortaya çıktığının altını çizdi.

Değerlendirmesinde, Erdoğan’ın yurtdışında bulunan paralel Yapı okullarının Türkiye’yle bağlantısı bulunmadığını diplomatik yoldan anlattığına dikkat çeken Duran, Paralel Yapı’nın yurtdışı okullarına Türkiye’nin müdahale edemeyeceğini belirterek, bu okullarla ilgili sürecin ilgili ülkelerin hukuk sistemleri içerisinde yürümesi gerektiğini ifade etti.