SETA > Video |

Özgürlük Mağduriyeti vs. Mahremiyet Mağduriyeti

SETA Ankara Siyaset Araştırmaları Direktörü Hatem Ete, Anayasa Mahkemesi'nin; tüm toplumun ikiye bölündüğü bir konuda karar verirken sadece başvuran tarafın sorunlarını gidermeyi amaçladığını ancak toplumun diğer yarısını dikkate almadığını belirtti.

SETA Ankara Siyaset Araştırmaları Direktörü Hatem Ete, TRT 1 ekranlarında yayınlanan Enine Boyuna programında Anayasa Mahkemesi’nin Twitter kararı hakkında, “Twitter meselesi çetrefilli bir konu. Kamuoyu bu konuda ikiye bölünüyor. Bir kısmı açık olmasıyla bireysel özgürlüğünün engellediğini düşünüyor, bir kısmı ise kapalı olması durumunda engellendiğini düşünüyor.” şeklinde konuştu. Böyle bir ortamda özgürlük mağduriyeti karşısında mahremiyet mağduriyeti bulunacağına dikkat çeken Ete, “önlenemez mağduriyet” kavramına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Anayasa Mahkemesi’nin Twitter hakkındaki kararının siyasi aktivizm işareti olduğunu vurgulayan Ete, Anayasa Mahkemesi’nin; tüm toplumun ikiye bölündüğü bir konuda karar verirken sadece başvuran tarafın sorunlarını gidermeyi amaçladığını ancak toplumun diğer yarısını dikkate almadığını belirtti.