Osmanlıca Neden Önemli?

Dillerin bir enstrüman olduğunu belirten Burhanettin Duran, Türkiye'nin zenginliğinin öğrenilmesi açısından Osmanlıca'nın önemli bir enstrüman olduğuna dikkat çekti.

TRT 1 ekranlarında yayınlanan Enine Boyuna programında, geçtiğimiz hafta gerçekleşen Milli Eğitim Şurası’na ilişkin değerlendirmelerde bulunan SETA Genel Koordinatörü Burhanettin Duran, “Türkiye’de eğitime ilişkin tartışmaların yeteri kadar yapılmadığı kanaatindeyim. Daha fazla yapılması gerekir. Türkiye’deki ana sorun şu, biz işin ideolojik ve zihniyet boyutuna odaklanıyoruz. Bu Türkiye’deki kutuplaşan siyasal kültürün, rekabetin getirdiği bir gündem olarak çok da konuştuğumuz tartıştığımız bir gündem oluyor.” yorumunda bulundu.

Değerlendirmesinde, dil öğreniminde kalite meselesinin birinci öncelik olması gerektiğini belirten Duran, dil öğreniminin teknik bir mesele olduğu kadar zihniyet meselesi olduğunu ifade etti. Osmanlıca’nın yaşanan bir dil olup olmadığı tartışmaların bir kenara bırakılması gerektiğinin altını çizen Duran, dillerin bir enstrüman olduğunu belirterek Türkiye’nin zenginliğinin öğrenilmesi açısından Osmanlıca’nın önemli bir enstrüman olduğuna dikkat çekti.

Etiketler: