“Not Artırımı ile Uluslararası Sermayeye Erişim Kolaylaşacak’

Erdal Tanas Karagöl: “Moody's'in Türkiye'nin kredi notunu yükseltmesiyle yabancı sermayenin Türkiye'ye girişi önemli ölçüde artacaktır.”

SETA Ekonomi Direktörü Erdal Tanas Karagöl, Moody’s’in Türkiye’nin kredi notunu “yatırım yapılabilir” seviyeye yükseltmesi konusunda, “Türkiye’ye gelen yabancı yatırım 10 milyar dolarlardan 30-40 milyar dolarlara yükselebilir. Ekonomik şartlar ve uluslararası konjonktür buna uygun” dedi.

AA muhabirinin konuya ilişkin sorularını yanıtlayan Karagöl, Fitch’in yaptığı not artırımının, yeni bir not artırımı konusunda beklenti oluşturduğunu belirterek, “Moody’s’in not artırımı beklenen bir durumdu, geç de olsa yapıldı” diye konuştu.

Karagöl, iki kredi derecelendirme kuruluşunun da “yatırım yapılabilir” seviyesindeki notlandırmasıyla, emeklilik fonlarının Türkiye’ye girişini hızlandıracağını vurgulayarak, “Özellikle bu dönemde Türkiye’nin başlattığı büyük altyapı yatırımları, yabancı sermayenin Türkiye’ye girişini önemli ölçüde artıracaktır. Türkiye’nin yıllardır sorunlu olduğu cari açığını kapatabilecek bir noktaya da yaklaşmış oldu” değerlendirmesinde bulundu.

Aynı zamanda büyük altyapı yatırımlarının finansman konusundaki maliyetlerinin de azalacağını vurgulayan Karagöl, “Not artırımı ile uluslararası sermayeye ulaşım ve erişim kolaylaşacak. Bu durum da yatırımların daha düşük maliyetle gerçekleşmesine katkı sağlayacak” ifadelerini kullandı.

“ÇÖZÜM SÜRECİ YABANCI SERMAYE AKIMINA DESTEK OLACAK”

Karagöl, çözüm süreciyle birlikte Türkiye’nin önemli miktarda yabancı sermaye akımı olacağına dikkati çekti. “Türkiye artık riski olan değil, riski azalan bir ülkedir” diyen Karagöl, makro ekonomik göstergelerinde problem olmayan Türkiye’nin çözüm süreciyle birlikte politik ve siyasi riskin de ortadan kalkmaya başladığını dile getirdi.

Karagöl, not artırımının yabancı sermayeyi çekeceği için borsada da pozitif bir etki oluşturacağını belirterek, endeksin yakında 100 bin bandını görebileceğini ifade etti.

“30-40 MİLYAR DOLAR YABANCI SERMAYE GELEBİLİR”

Karagöl, Türkiye’nin mevcut durumda 10 milyar dolar seviyesinde bir yabancı yatırım çektiğini anımsatarak, “Şimdi iki kuruluş da notunu yatırım yapılabilir seviyeye yükseltti. Türkiye’ye gelen yabancı yatırım 10 milyar dolarlardan 30-40 milyar dolarlara yükselebilir. Ekonomik şartlar ve uluslararası konjonktür buna uygun” dedi.

Etiketler: