Muhalefetin Erdoğan Karşıtlığı Ne İle Yer Değiştirecek?

SETA analisti Hatem Ete, geride kalan on yılda muhalefetin ‘Erdoğan karşıtlığı' üzerinden oy aldığını belirterek, Erdoğan'ın cumhurbaşkanlığıyla siyasette boşluk oluşacağını ve muhalefetin bu boşluğu nasıl doldurulacağının önem taşıdığını belirtti.

TRT 1 ekranlarında yayınlanan Enine Boyuna programında, Türkiye siyasi hayatının geleceğine dair değerlendirmelerde bulunan SETA Siyaset Araştırmaları Direktörü Hatem Ete, 10 Ağustos seçimlerinden bu yana siyasetin yepyeni, temiz bir sayfaya kavuştuğunu belirtti.

Değerlendirmesinde, Ahmet Davutoğlu’nun başbakanlığı döneminde muhalefetin daha uzlaşmacı bir çizgi sergileyip sergilemeyeceğinin siyasi açıdan önem taşıyacağına dikkat çeken Ete, “Son on yılda siyasetin ana sıklet merkezî taşıyıcısı Tayyip Erdoğan’dı. Muhalefet de Tayyip Erdoğan’a karşıtlık üreterek oy alıyordu, AK Parti de Tayyip Erdoğan’a destek üzerinden oy alıyordu. Erdoğan’ın cumhurbaşkanlığıyla siyasette büyük bir boşluk oluşacak. Bu büyük boşluğun muhalefet tarafından nasıl doldurulacağı önümüzdeki dönemde en net soru.” tespitinde bulundu.

Etiketler: