Mısır’da Sonucu Belli Seçim

Sisi'nin Amerikan siyasi desteği, Körfez finansmanı, Baltacı şiddeti ve liberallerin söylem meşruiyeti sağlamasıyla gerçekleştirdiği darbenin ürettiği seçimlerden umutlu olmak için bir sebep bulunmuyor.

TRT Türk ekranlarında yayınlanan Detay Haber programına konuk olan SETA Dış Politika Araştırmacısı Mehmet Özkan, Mısır’daki Cumhurbaşkanlığı Seçimi üstüne değerlendirmelerde bulundu. Konuşmasında, Sisi’nin arkasındaki destekçilerinin büyük oranda duygusal Mısır milliyetçiliğine sahip 67 nesli olduğuna dikkat çeken Özkan, gençlerin ülkenin gidişatına olan ilgisini kaybettiğini ve Mısır toplumunda Sisi hakkında ciddi bir hayal kırıklığı oluştuğuna vurguda bulundu.

Sözlerinin devamında, Mısır’da yapılan seçimin sonucunun önceden belli olduğuna değinen Özkan, Cumhurbaşkanlığını kazanmasına kesin gözüyle bakılan Sisi’nin bilinçaltında ilginç bir şekilde 20. yüzyılın Nasır’ı olma niyetinin saklı olduğuna da dikkat çekerek, Sisi’nin temel hedeflerinden birinin, Mursi’ye göre kendisinin daha meşru olduğunu göstermek olduğunun altını çizdi.

Etiketler: