SETA > Video |

Mısır'da Referandumun Kazananları Polis-Asker-Yargı Üçlüsü

SETA Ankara Dış Politika Araştırmaları Direktörü Ufuk Ulutaş, Mısır darbesinin asli unsurları olan polis-yargı-asker üçlüsünün Anayasa Referandumunun en büyük kazananları olduğunu aktardı.

A Haber ekranlarında yayınlanan Satır Arası programına konuk olan SETA Dış Politika Araştırmaları Direktörü Ufuk Ulutaş, Mısır’da 14-15 Ocak tarihlerinde gerçekleşen Anayasa Referandumunun sonuçlarının ne getireceğine dair değerlendirmelerde bulundu.

Ülkede, yeni Anayasa sonuçları bağlamında Müslüman Kardeşler açısından tablonun pek iyimser görünmediğini aktaran Ulutaş, Müslüman Kardeşlerin bundan sonra kuracağı her partinin mevcut yönetim tarafından kapatılabileceği bir zeminin oluştuğuna dikkat çekti. Ulutaş, Müslüman Kardeşlerin bu Anayasa ve bu şartlar altında isteseler bile siyasi sürece eklemlenme konusunda ciddi sıkıntılar yaşayacaklarını belirterek, Müslüman Kardeşlerin bu süreçte kendi içerisinde bir iç hesaplaşmaya, dönüşmeye, değişmeye gitmesi ve yeni döneme hazırlanması gerektiğinin altını çizdi.

Ulutaş ayrıca, darbenin asli unsurları olan polis-asker-yargı üçlüsünün Anayasa Referandumunun en büyük kazananları olduğunu ancak bu durumun Mısır’daki demokrasi çabalarının önünü kesmeyeceğini ifade etti.