Mısır Halkı ‘Hayır’ Diyemeyecek Kadar Korkutuldu

SETA Ankara Dış Politika Araştırmaları Direktörü Ufuk Ulutaş, Mısır halkının Anayasa Referandumunda ‘Hayır' diyemeyecek kadar korkutulmuş ve sindirilmiş bir halk olduğunu ve önemli olanın sandıktan çıkan ‘Evet' oyu oranı değil, katılım oranı olduğunu vurguladı.

A Haber ekranlarında yayınlanan Satır Arası programına konuk olan SETA Ankara Dış Politika Araştırmaları Direktörü Ufuk Ulutaş, 14-15 Ocak tarihlerinde Mısır’da yapılan Anayasa Referandumundan yüzde 90’ın üzerinde ‘Evet’ oyu çıkmasının yansımalarına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Mısır’da halkın, darbe yönetimi tarafından ‘Hayır’ oyu veremeyecek kadar korkutulmuş ve sindirilmiş durumda olduğuna değinen Ulutaş, referandum sonuçlarına dair asıl önemli olanın ‘Evet’ oyu oranı değil, katılım oranı olduğuna dikkat çekti.

Değerlendirmesinde, sandıktan ‘Evet’ oyu çıkmasının Milli Savunma Bakanı Abdulfettah El Sisi’nin Cumhurbaşkanı olmasının önünü açtığını da belirten Ulutaş, ülkede bundan sonrası için ise algısal olarak nispi bir siyasi istikrar dönemine girilmesinin beklendiğine dikkat çekti. 

Etiketler: